Lidé se nejvíc obávají vloupáni do bytu nebo chaty. (Ilustrační snímek)

Lidé se nejvíc obávají vloupáni do bytu nebo chaty. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidi na Vysočině nejvíc straší vloupáni do bytu, znásilnění se nebojí

  • 1
Krajský úřad si nechal zpracovat výzkum, který měl ukázat, čeho se lidé na Vysočině a kde nejvíc bojí. Jako největší strašák vyšlo vloupání do bytu, domu nebo chaty. Naopak nejméně se místní muži i ženy obávají znásilnění. Nejbezpečněji se pak cítí obyvatelé Pelhřimovska, nejohroženěji na Třebíčsku.

"Chatu mi už třikrát vykradli, dokonce i když tam nic nebylo, protože už tam nic nenecháváme. Když nic nenašli, aspoň si tam zatopili a přespávali tam. Přitom zničili, co se dalo. Nikdy je nechytli. Zvykli jsme si odsud všechno odvézt, máme tam ale třeba strach v létě. Jinak se nejvíc bojím toho, že se nám někdo vloupá do baráku, to bych tam už nemohl žít," poukázal na své zkušenosti i obavy pětačtyřicetiletý Jindřich z Jihlavska, který má chatu nedaleko krajského města. Potvrdil tak mínění většiny obyvatel Kraje Vysočina.

Čeho a kde se lidé nejvíce bojí

  • Vloupání do bytu, domu, chaty 
  • Podvodu 
  • Krádeže vozidla 
  • Loupežného přepadení 
  • Okradení na ulici 
  • Vraždy 
  • Znásilnění

Nejvíce se trestných činů bojí na Třebíčsku, následuje Žďársko, Havlíčkobrodsko, Jihlavsko a Pelhřimovsko.

Největší vliv na kriminalitu má podle lidí drogová závislost či alkoholismus.

Zdroj: Kraj Vysočina

V uplynulých měsících si krajský úřad nechal vytvořit rozsáhlý průzkum, který se dotýkal názorů na kriminalitu a její prevenci v regionu. "S dotazníky jsme oslovili asi tisíc respondentů, které jsme vybrali na základě náhodného výběru tak, aby odpovídali několika kritériím," uvedl Daniel Hanzl z Empirického centra Vysočiny, které funguje při Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Právě toto centrum průzkum na vzorku asi tisícovky lidí z celého kraje dělalo.

Výsledky dotazníku mají ukázat, zda se lidé na Vysočině cítí ohroženi, jakého deliktu se nejvíce bojí, v jakém okrese mají obyvatelé z kriminality největší strach či jaké informace o prevenci by uvítali.

Nejvíc se cítí lidé ohroženi na Třebíčsku

"Zajímavé je například to, že lidé se na Vysočině cítí poměrně bezpečně. Tři čtvrtiny z nich však odpověděly, že cítí obrovský nárůst kriminality v České republice, ne však v místě svého bydliště. Největší míra nebezpečnosti pak podle respondentů panuje na Třebíčsku," upozornil na některé výsledky Hanzl.

Právě Třebíčsko je podle tamních obyvatel ohroženo nejvíce. Kriminálních deliktů se bojí každý čtvrtý obyvatel této lokality. "Je to dáno zdejším životem, z Vysočiny je na Třebíčsku nejvyšší nezaměstnanost, s tím je spojené to, že lidé často šetří na pojištěních, bezpečnosti domu či bytu. Zároveň respondenti vnímají Třebíčsko jako oblast s vysokým počtem drogově závislých. A to opět souvisí s kriminalitou," vysvětlil Hanzl.

Nejbezpečněji se naopak cítí obyvatelé Pelhřimovska, kde pouhých sedm procent respondentů odpovědělo, že se určitě cítí ohroženo. Empirické centrum provádělo podobný průzkum pro kraj poprvé. Na základě dotazování chce krajský úřad udělat koncepci, jak předcházet kriminalitě.

Policie zatím neví, zda bude mít výzkum vliv na její činnost

"Výstupy materiálu využijeme jako důležitý podklad pro přípravu programu prevence kriminality na rok 2012," okomentovala vedoucí odboru sekretariátu hejtmana Ivana Šteklová s tím, že více se k dané problematice bude vyjadřovat až poté, co dokument projedná rada kraje.

Zda bude mít nějaký vliv na činnost policie v regionu, zatím není jisté. "Výzkum nebyl prováděn pro nás, tedy pro Policii ČR, ale pro Kraj Vysočina. Měl by být podkladem pro vytvoření koncepce na prevenci kriminality v kraji na další čtyři roky," uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.

Dokument se dotýká nejen kriminality a pocitu ohrožení, ale respondenti se vyjadřují i k možnosti prevence. Tady by uvítali přednášky od policistů. "Tuto činnost už provádí naše preventivní oddělení, jehož pracovníci jezdí do mateřských, základních i středních škol a učilišť nebo k seniorům, a přednáší o prevenci," vysvětlila policejní mluvčí.