Telč turisty stále láká. Podle obchodníků ale utrácí méně.

Telč turisty stále láká. Podle obchodníků ale utrácí méně. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidí jezdí méně a neutrácí tolik jako dřív, zoufají si v Telči

  • 1
V renesanční perle Vysočiny zapsané v UNESCO vrcholí turistická sezona. Prázdniny v Telči do města přilákaly spousty lidí. Rok od roku ale utrácí méně, tvrdí obchodníci.

Historické náměstí v obležení turistů s fotoaparáty, obchodníků se suvenýry a plných restauračních zahrádek. To je první povrchní dojem z překrásného renesančního náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Podle některých obchodníků ale byznys na náměstí není, co býval před léty.

"Bývalo líp, před deseti, patnácti lety," uvedl Petr Spázal, prodavač v obchůdku se suvenýry a dárkovým zbožím. "Obchod provozujeme od revoluce, pětadvacet let, byli jsme na náměstí první obchod se suvenýry. Od té doby konkurence hodně přibylo," dodal Spázal.

Slábnoucí zájem potvrzují i další prodejci suvenýrů. "Prodávám tady čtvrtým rokem. A zrovna nedávno jsme se o tom se sousedními obchodníky bavili, že to je letos asi nejslabší za poslední roky. Ale extrémně. Drží nás zahraniční turisté," postřehla dvacetiletá Veronika Pulkrábová, prodávající ve stánku v podloubí suvenýry s tematikou Telče.

Ubytovací kapacity jsou přitom podle oslovených hoteliérů vesměs dobře zaplněné.

Jenže koupěchtivé turisty podle vyjádření obchodníků nahrazují lidé, kteří mají hlouběji do kapsy. A nejvíce to pociťují obchodníci s luxusnějším zbožím.

"V dřívější době, zhruba deset let zpátky, bylo jiné složení turistů, kteří se nebáli utrácet. Myslím, že sem Telč neumí přilákat turisty, kteří by měli zájem o koupi umění. Prázdniny v Telči cílí na jinou skupinu lidí, než jsou naši zákazníci," uvedla Michaela Kudrnáčová z Galerie u Michala.

Západ nahradil Východ

"Měli jsme tu zájezdy z Japonska, Německa, Ameriky. Ti přestali jezdit a nahradili je turisti z nižších vrstev, kteří si takové umění nemohou dovolit," dodala dívka z galerie, kde se prodávají obrazy za desetitisícové sumy.

"Jsem tu patnáct let a dřív jsme tu byli dva zaměstnanci, paní vedoucí a braly se k tomu i brigádnice. Teď jsem tady sama. Myslím, že víc to není třeba komentovat," uvedla Hana Pechová z obchodu s českým broušeným sklem na severní straně náměstí.

"Musíme to brát tak, že je víc lákadel než lidí v celém světě. Nemůžeme srovnávat s dobou před pětadvaceti lety, kdy byl trh nenasycen a lidé ze Západu noví a jejich a naše kupní síla byl velký rozdíl," řekl smířlivě Jan Wimmer, který na stejné straně náměstí provozuje obrazovou galerii.

"Zahraničních turistů sem jezdí hodně z východní Asie. Ale Rakušané, Němci, Francouzi? To je jednou za čas, že nás navštíví. Byli tady, viděli nás, a teď už zase chvíli nepřijdou," dodal Wimmer.

A podobných názorů se redaktorovi MF DNES na telčském náměstí za sobotní den sešlo více.

Přitom právě v sobotu Telč žila akcemi pro turisty, na Štěpnickém rybníce se proháněly dračí lodě, na náměstí kovář kul s dětskými dobrovolníky železo, k vyhlídce na město lákají dvě věže i zámek, na jehož nádvoří večer zazpíval v rámci programu folkových Prázdnin v Telči Vlasta Redl...

"Je ale škoda, že město žije jen z turistického ruchu. V Telči je jinak málo práce a lidé nemají peníze," myslí si Alena Przeczková, která prodává v jednom z obchůdků se suvenýry. Ten má otevřeno teprve od letošního dubna.

"Soustředíme se hlavně na kamínky a jejich léčivou sílu. To je to, co nás na náměstí odlišuje, jinak bychom tu těžko mohli uspět," nastínila cestu. "Myslím, že kdo má zajímavý sortiment a trochu se přizpůsobí, tak si rozhodně nenaříká," je přesvědčená i místostarostka Telče Hana Müllerová.

Naopak na tržby si nestěžuje zavedená telčská pizzerie, která na náměstí funguje už sedmnáctým rokem, či třeba o dost mladší čajovna. "Telči chybí nezpátečnický přístup k propagaci a nabídce aktivit. Prázdniny v Telči, to jsou dva týdny v roce. Jinak Telč nemá co nabídnout na více než jeden den. Lidé si projdou náměstí a zámek a odjedou," myslí si provozovatel čajovny Ondřej Praxl.

"Myslím, že nabídka služeb, co se týče stravování, je v Telči docela tristní. S nabídkou restaurací nejsem spokojen, ale prostředí a nálada, která tady je, proti tomu nemám výhrad," řekl třicetiletý Aleš z Brna, který se s přáteli v Telči loučil se svobodou.

"V Telči organizuji vědecké konference s hosty ze zahraničí, a koho sem vezmu, ten je nadšen. Ale i v obchodech říkají, že se méně utrácí," myslí si naopak Jaroslav Turánek, který si do Telče vyšlápl na kole z nedaleké chalupy.

"Myslím, že ve srovnání s jinými městy je na tom Telč, co se týče příjmů z turismu, ještě velmi dobře," dodala místostarostka Müllerová.