Petice. (ilustrační snímek)

Petice. (ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pelhřimovští pejskaři požadují v petici zákaz petard a rachejtlí

  • 17
Bouchání petard v Pelhřimově trápí nejen lidi, ale hlavně psy. Jejich majitelé se kvůli tomu rozhodli sepsat petici. V ní žádají zástupce radnice o zákaz zábavní pyrotechniky ve městě. Městem kolovala petice, kterou podepsalo 376 osob.

Radnice si s problémem láme hlavu, limituje ji chybějící městská policie. Na začátku týdne se peticí zabývali zastupitelé. Žádné uspokojivé řešení však nenašli.

Protest proti pyrotechnickým výrobkům v Pelhřimově podpořilo svým podpisem 376 lidí, z toho 340 občanů města. Žádají zákaz používání petard, raket, dělobuchů a ostatních pyrotechnických výrobků ve městě o silvestru a Novém roku.

Potichoučku ničíme životní prostředí, píše se v petici

"Hluk, který toto hromadné, i několik hodin trvající používání pyrotechniky způsobuje, škodí jak domácím, tak volně žijícím zvířatům. Lidé také nemohou na sídlišti ani vyvenčit psa či navštívit přátele, protože je to nebezpečné. Připomíná to spíš válku než oslavu. Ještě několik dní potom je ve městě navíc nepořádek. Ničíme tím potichoučku životní prostředí," hovoří se v textu petice ústy jedné z jejich iniciátorek Pavlíny Lacinové.

Podle pelhřimovského starosty Leopolda Bambuly nenechává tento problém radnici chladnou. Zároveň však konstatoval, že recept, jak ho účinně řešit, zatím nemá.

Městská policie? Stála by ročně až 10 milionů

"Není problém vydat vyhlášku proti pyrotechnice, problém ale je, kdo ji bude vymáhat. My nemáme městskou policii, která by to zajišťovala, a ustavit ji jen kvůli tomu, což by stálo osm až deset milionů ročně, asi není to pravé. Navíc vím, že i tam, kde strážníky mají, je s tím obrovský problém," tvrdí starosta.

A chce proto začít spíš osvětou vůči lidem, hlavně mladým ve školách. "Pyrotechniku používají totiž hlavně děti do patnácti let a k osvětě by měli přispět rodiče i škola," míní Bambula.

Zastupitelé proto vydali apel na obyvatele města k zachování vzájemné ohleduplnosti ohledně používání zábavní pyrotechniky, a to zejména v době svátků.

"Používání těchto výrobků je na veřejných prostranstvích zásahem do práv ostatních občanů a nevhodným způsobem prezentace osobní vyspělosti uživatelů těchto výrobků," cituje z usnesení Bambula.

Ten chce usnesení a apel zveřejnit v městském zpravodaji a projednat jej rovněž s řediteli škol ve městě. "Problém je ale v tom, že pokud tyhle výrobky v obchodech prodají dětem, tak si nedovedu představit, jak bychom proti tomu my mohli zasáhnout," dodal Bambula.

Regulace zábavní pyrotechniky je na Vysočině zatím výjimkou. Přítrž příznivcům pyrotechniky se od Nového roku úpravou vyhlášky rozhodli pouze v Novém Městě na Moravě. Týká se památkové zóny. Pokud chce někdo uspořádat ohňostroj, potřebuje souhlas města.

V Jihlavě vyhláška pyrotechniku neřeší. "Není to zásadní problém, který by radnice řešila. Ohňostroje přibývají, ale zatím se snažíme jít cestou dohody, případně to řeší městská policie," zmínil mluvčí magistrátu Radek Tulis. I v Jihlavě se však podobná petice objevila. Podepsalo ji ale pouhých osm lidí.

Také v Třebíči měli po silvestru několik hlavně telefonických stížností.