Majitel řeznického muzea Jan Pavlíček | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Největší sbírka řeznického náčiní v republice je nyní vystavena v Náměšti

  • 0
V Náměšti nad Oslavou o víkendu otevřeli třetí muzeum. Jedná se o soukromé sbírky, které přibližují historii řeznictví. Patří pokračovatelům řemesla, kteří naplnili sen otce Jana Pavlíčka. Ten by se v den otevření dožil osmapadesáti let. Jeho dílo dokončili syn Jan a dcera Jaroslava.

Sobotní slavnostní otevření museli dělat hned nadvakrát, do malého muzea by se totiž všichni hosté naráz nevešli. Mezi prvními si muzeum prohlédl také Ladislav Steinhauser, děkan Fakulty veterinární hygieny a ekologie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně, který patří k předním odborníkům ve zpracování masa.

Steinhauser se zároveň sešel s Jaroslavou Pavlíčkovou, absolventkou "jeho veteriny". O muzeu řekl, že se může chlubit největší sbírkou řeznických strojů v České republice. "Je tady asi tisícovka exponátů, přesně jsme to ale nepočítali," uvedla Jaroslava Pavlíčková.

"Přibyly nám k nim třeba obrazy, které nám věnoval pan Mejzlík z jatek. Obří proutěnou tašku, ve které nosil své nářadí jeho dědeček řezník na zabijačky, nám zase věnoval pan inženýr Čech z Brtnice," doplnila Pavlíčková.

Korouhev objevili v aukci

Zajímavá je třeba také korouhev s řeznickým znakem. Ten připomíná tradičního českého dvouocasého lva. Zvíře drží řeznickou sekeru.

Řeznické muzeum v Náměšti

"Korouhev jsme objevili v aukci na internetu, byla už prodaná. Nakonec se nám podařilo pána, který ji koupil, přesvědčit, aby nám ji přenechal do muzea. On souhlasil. Říkal jen, že sbírá různé lvy," doplnila Jaroslava Pavlíčková.

V novém náměšťském muzeu nechybí ani nástěnka, která je věnovaná Janu Pavlíčkovi staršímu. Jsou na ní jeho živnostenské listy, výuční listy a doklady o všech odborných zkouškách, které za život absolvoval.

Na stěně visí také pár typických fotek z domácích zabijaček a ze začátků Pavlíčkových na prodejně. "Umístili jsme sem i kroje a rozpěrku, na které o zabijačkách visí čuník. Tu nám věnoval pan Ošmera tady z Náměště. Jde o věc z dob jeho řeznických začátků. Bylo to pro nás hezké, že lidi, když se o chystaném muzeu dověděli, nabídli spoustu zajímavých exponátů," vzkázala Jaroslava Pavlíčková.

V muzeu jsou dále k vidění třeba troky vydlabané z jednoho kmene. Pocházejí z roku 1925 a pařila se v nich prasata.

Přehlédnout se nedá bezmála půlmetráková ocelová kolébka na oddělování mraženého masa. Museli s ní pracovat najednou dva pořádní chlapi.

Zajímavé jsou také ruční kráječe uzenin, ale i mohutnější stroje, jakými jsou třeba narážečka na plnění párků a klobás, pila na řezání morkových kostí do polévky nebo třeba lis na škvarky. Ojedinělá je i kolekce řeznických nožů, ocilek a sekyr.

"Otevřeno budeme mít podle zájmu lidí, na internetu je na nás kontakt a po domluvě tady zájemcům všechno ukážeme. Nemáme vyčleněného žádného samostatně placeného průvodce, budeme to zvládat sami. Buď já nebo můj bratr," uvedla Jaroslava Pavlíčková.