Místostarosta Lesonic Miroslav Dohnal ukazuje některé z nástrojů, jež se zatím

Místostarosta Lesonic Miroslav Dohnal ukazuje některé z nástrojů, jež se zatím podařilo sesbírat. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Ve staré lesonické hasičárně nadšenci vytvoří ojedinělé hudební muzeum

  • 0
S originálním nápadem, jak oživit areál někdejšího zámečku, přišli v Lesonicích na Třebíčsku. Nevyužívanou hasičárnu v jedné z jeho částí chtějí do léta proměnit na Muzeum lidových kapel, které zatím nemá na Vysočině obdobu. Mezi exponáty by měly být nástroje i původní noty nebo plakáty.

S myšlenkou na vznik unikátního muzea přišla loni za zástupci obce Gabriela Kopcová ze sdružení Veselá nota. A ne náhodou. Spisovatelka žijící v Domamili je totiž příbuznou místní hudební legendy - muzikanta Leopolda Kosmáka. Ten v Lesonicích v první půli minulého století proslul se svou kapelou. Právě na jeho odkaz chtějí prostřednictvím muzea v Lesonicích navázat.

"Začali jsme shromažďovat od místních staré hudební nástroje lidových kapel, noty a plakáty, co mají po půdách. Některé jsem zachránila i ze skládky. Z nich chceme vytvořit expozici," vysvětlila Kopcová, která sama objíždí místní a sbírá materiál.

Základem bude věrná kopie pódia z poloviny minulého století

V prostorách, kde zatím stojí stará hasičská stříkačka určená k prodeji, vyroste věrná replika pódia, na kterém Kosmákova kapela od 20. do 50. let minulého století v Lesonicích hrávala každou neděli v zámecké oboře.

"Na pódiu budou židle a pultíky s notami v přesném složení tak, jak kapela tehdy vystupovala. Na každé židli bude nástroj muzikanta. Do budoucna bychom pak chtěli vytvořit figuríny muzikantů, které by nástroje držely," nastínil plány starosta Lesonic Rostislav Čech. Figuríny by podle něj mohly vzniknout v rámci letní řezbářské soutěže pořádané v nedalekých Moravských Budějovicích.

Expozici budou doplňovat na stěnách rozvěšené dobové nástroje s popisem. Ty kromě Kopcové shromažďuje pro muzeum i obec. "Zatím nám lidé donesli například několik heligonů, houslí nebo harmonik," říká starosta, sám dlouholetý muzikant, který vede v Lesonicích dvacetičlenný kostelní sbor. Právě on přišel s myšlenkou oživit muzeum festivalem lidových kapel, který by novou expozici koncem letošních letních prázdnin slavnostně otevřel.

Otevřít expozici by mohl revival Kosmákovy kapely

"Chtěli bychom dát dohromady takový revival Kosmákovy kapely, v níž by si zahráli i dva jeho potomci. Jeho syn Leopold, který je výborný akordeonista a vlastní i cenný nástroj z první republiky, a dcera, která vystudovala konzervatoř a působí jako ředitelka hudební školy v Jeseníku," přiblížil starosta.

Do stavebních úprav bývalé zbrojnice v zámečku se chce obec pustit na jaře. Otevření muzea spojené s jednodenní festivalovou přehlídkou je plánováno na konec léta.

Se zámeckým areálem, jehož část obec nedávno získala od kraje Vysočina, má výhledově velké plány. Na nádvoří plánují místní pořádat hudební koncerty a další kulturní akce, které by zajímavý prostor oživily.

Lesonice na Třebíčsku.

Lesonice na Třebíčsku.