Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lesní léčebna Buchtův kopec končí, její provoz je pro kraj moc drahý

  • 0
Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku bude do konce letošního roku uzavřeno. Jeho provoz je příliš nákladný. Pacienti z léčebny dlouhodobě nemocných a oddělení sociálních služeb se přestěhují do novoměstské nemocnice, respirační onemocnění se budou léčit v Humpolci.

"Bohužel. Náklady na rozdíl od příjmů rostou a musíme vycházet z toho, co je možné, i když to třeba není podle našich představ," vyjádřil se primář sanatoria Pavel Petrů.

Provoz budovy v souvislosti s potřebnými opravami byl podle hejtmana kraje Jiřího Běhounka již neudržitelný. "Budovy v areálu léčebny nejsou způsobilé z důvodu opotřebení k dalšímu plnohodnotnému užívání. Odhadované náklady na celkovou rekonstrukci se pohybují okolo 250 milionů," vysvětlil Běhounek.

Kraj podle něj není schopný částku v takové výši ze svého rozpočtu uvolnit. "V současné době Nemocnice Nové Město zpracovává rozbory k zajištění odpovídající péče s možností opuštění zařízení Buchtův kopec," dodal Běhounek.

Léčebna na Buchtově kopci je navíc drahá i po provozní stránce. "Jenom úspory za vytápění, provoz čistírny vody, dovážení stravování a další technické záležitosti spojené s provozem na Buchtově kopci ušetří ročně přes tři a půl milionu korun. Další úspory přinese efektivnější využití personálu v rámci provozu nemocnice," uvedl mluvčí nemocnice v Novém Městě Roman Kratochvíl.

Respirační potíže pomohou léčit v Humpolci

Ze tří stávajících oddělení by se však do prostor novoměstské nemocnice měla přesunout pouze dvě - LDN a oddělení sociálních služeb.

Pacienti s respiračními onemocněními mají možnost léčit se v Léčebně respiračních onemocnění v Humpolci. "Máme osmdesát lůžek, naplněnost je asi devadesát procent. Na možný nárůst pacientů, kteří by k nám přišli z léčebny na Buchtově kopci, jsme připraveni," uvedl primář léčebny Tomáš Drasnar.

Co bude se samotnou budovou sanatoria kraj zatím nevyřešil. "K otázkám týkajících se prodeje budov nebo jejich případného dalšího využití, nejsem schopen se v tuto chvíli z důvodu výše uvedených vyjádřit," nechal se slyšet hejtman.

Kraj chce vytvářet specializovaná pracoviště

Rušení dalších oddělení či nemocničních zařízení v rámci úspor kraj nepředpokládá. Podle kraje si každý ředitel nemocnice musí udělat analýzu, zda dokáže všechna stávající oddělení utáhnout.

Kraj zároveň usiluje o rozvoj nemocnic a centralizaci péče. V jejím rámci vzniknou v nemocnicích různá specializovaná pracoviště.

"V současné době existuje speciální kardiologické centrum v Jihlavě, nemocnice si zažádala i o dotaci z Evropské unie na vybavení iktového centra a komplexní vybavení onkologického centra - lineární urychlovač a magnetickou rezonanci. O vybavení iktového centra podala žádost i nemocnice v Havlíčkově Brodě a Novém Městě," uvedl hejtman kraje.

V jihlavské nemocnici tak bude soustředěna komplexní kardiologická, onkologická a iktová péče. Posledně jmenovaná by ještě mohla vzniknout v Novém Městě či Havlíčkově Brodě. Další vznik specializované péče v nemocnicích kraj nepředpokládá.