Primář Neubauer musel před operací řešit několik úskalí. Muž měl nádor u...

Primář Neubauer musel před operací řešit několik úskalí. Muž měl nádor u horního pólu pravé ledviny, což je blízko bránice. To operaci znesnadňovalo. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lékaři v Jihlavě operovali nádor na ledvině pomocí jehly a tepla

  • 0
Lékaři na Vysočině umí ničit nádory tenkou jehlou s pomocí tepla. V Jihlavě využili poprvé metodu termoablace k odstranění zdravotního problému u dvou pacientů.

Primář oddělení zobrazovacích metod v jihlavské nemocnici Jiří Neubauer operoval dopoledne s týmem kolegů dva pacienty s nádorem na ledvině.

Šlo v Jihlavě o první operace ledvin metodou termoablace - tedy pomocí tepelné energie. Doktoři několikrát rentgenovali ledvinu, aby přesně věděli, kudy má být vpich jehly vedený. Také pak na obrazovkách počítače sledovali, kam už dorazila jehla a zda jde správným směrem.

Jiný postup - kvůli cévám

"Pacient nemohl podstoupit klasickou chirurgickou léčbu. Byl specifický tím, že má cévní problém. Zásobení krví u jeho pravé ledviny není úplně v pořádku. Ledvina bude touto formou operace zachována, aniž bychom museli zasahovat do cévního systému," řekl zástupce primáře urologického oddělení Zdeněk Lavička.

Pacientovi je 72 let. To, že má v ledvině malý nádor, objevili lékaři v souvislosti s jiným zdravotním problémem.

"Muž neměl kvůli nádoru žádné problémy. Měl však potíže s cévami a krevním tlakem. Ten byl vysoký, aby do ledviny přišlo více kyslíku. Na jaře jsme provedli i CT vyšetření a tam malý nádor objevili. Takto to občas bývá, že se něco objeví ´náhodou´. Ten nádor by dlouho nedělal problémy. Krvácení do moči či možnost nahmatání útvaru, to už je pokročilé stádium," uvedl Lavička.

Primář Neubauer musel před operací řešit několik úskalí. Muž měl nádor u horního pólu pravé ledviny, což je blízko bránice. To operaci znesnadňovalo.

Pacient také kvůli problémům se zády nemohl ležet na boku, ale na břiše. Jehla šla přibližně sedm centimetrů hluboko a zešikma. Lékař si tak musel hlídat dvě roviny řezu. A pacient musel spolupracovat, dodržovat pokyny k nádechu a výdechu. Vše ale klaplo dobře a primář nádor teplem (105 °C) zničil.

Nádory ničí "deštník"

Jehla do pacientova těla dopraví takový "deštník", který se rozevírá a umožňuje likvidaci různě velkých nádorů.

"Tímto deštníkem, který jsme použili dnes, se dají spálit útvary o velikosti dva krát dva centimetry čtvereční. Techniku máme ale i na větší nádory. Třeba jsem už takto pálil dvanácticentimetrový nádor v pánvi," sdělil primář jihlavské nemocnice Jiří Neubauer.

Metoda je podle něj účinná. "Neúčinky jsou tehdy, když se nádor při operaci trochu uhne bokem a nedostanete k němu přesně. Zákrok se ale dá během několika týdnů opakovat," uvedl lékař.

Použití této metody není omezeno věkem pacientů, ale indikačně. Je to alternativní metoda, která není vhodná pro všechny druhy nádorových onemocnění. Vždy záleží na konkrétním případu, dodal Neubauer.