Starosta města Ledeč nad Sázavou Petr Vaněk

Starosta města Ledeč nad Sázavou Petr Vaněk | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ledečsko si do června zjistí, v kterém kraji to pro něj bude lepší

  • 3
V pondělí večer se sešli zástupci všech devatenácti obcí v mikroregionu Ledečsko, aby projednali odchod z Kraje Vysočina do Středočeského kraje. A zatímco do pondělí to byly jen odvážné úvahy, od té doby vypadají stále realističtěji. Po bouřlivé diskusi se zástupci totiž rozhodli, že to se změnou krajské příslušnosti zkusí.

"Mé úvahy nebyly pohřbeny, budu v nich pokračovat," prohlásil ledečský starosta Petr Vaněk, který s myšlenkou přišel. Zástupci obcí ve sdružení ho pověřili, aby do konce června zpracoval rozsáhlou analýzu, co by změna krajské příslušnosti a povýšení Ledče na pověřenou obec všem přinesly.

Vaněk má zjistit, co by migrace z jednoho kraje do druhého znamenala pro samosprávy a především pak pro občany. Zároveň vypracuje zprávu, které zákony a jak by se musely změnit, sepsat by měl i postoj Vysočiny a Středočeského kraje k celé záležitosti a třeba i ministerstva vnitra.

Obce v mikroregionu Ledečska

Bělá, Bohdaneč*, Bojiště, Číhošť, Hněvkovice, Horní Paseka, Hradec, Chřenovice, Jedlá, Kamenná Lhota, Kouty, Kozlov, Kožlí, Ledeč nad Sázavou, Ostrov, Pavlov, Prosíčka, Vilémovice, Vlastějovice*

* nachází se na Kutnohorsku

"Seznámím pak starosty s plusy a minusy. Společně je posoudíme a rozhodneme. Opakuji, že nám jde o přechod do sousedního kraje jen tehdy, pokud se tak shodne celý mikroregion a pokud by Ledeč urvala povýšení na obec s rozšířenou působností. Jinak to nemá smysl," konstatoval Vaněk.

Hlavní je, co se změní lidem

"Hlavně mě zajímá, co to bude znamenat pro lidi. Jestli si budou muset měnit doklady, jak se jim přiblíží nebo vzdálí úřady, jak na tom budeme s lékařskou péčí, dopravou a spoustou dalších věcí," řekl místostarosta Číhoště Milan Čepek.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek to ale komentovat nechtěl. "Žádný zápis z jednání jsem zatím neviděl. Pokud si pánové myslí, že je to dobré řešení, bránit jim v tom rozhodně nebudeme," stroze reagoval rozladěným tónem hejtman. Odkázal přitom na svou reakci z minulého týdne. V ní vyjádřil lítost, že k takovým úvahám došlo a že byly vůbec zveřejněny.

"Nerespektování současného územního uspořádání a obětování regionální hrdosti bez hlubší analýzy dopadu tohoto tvrzení a férové deklarace dlouhého seznamu problémů, které by tato změna vyvolala nejen pro občana, ale i pro vedení obce, to není vhodné, ani důstojné," napsal hejtman.

Chtějí zachránit služby občanům

Ani zdaleka však není nic rozhodnuto. Minimálně do léta mohou být všichni obyvatelé Ledečska i samotný Kraj Vysočina v klidu. Vaňka do té doby čeká spousta práce. "Nejdřív se vrhnu na detailní studium zákona o územním uspořádání a prozkoumám všechny dopady případné změny. Pak oslovím Středočeský kraj, do Ledče pozvu jeho hejtmana Davida Ratha. Mluvit chci se spoustou poslanců a senátorů," plánuje ledečský starosta. "Rozhodně nechci vymýšlet nějakou hurá akci naslepo jen kvůli zviditelnění. Jde mi jen o rozvoj regionu," poznamenal.

"Je to všechno proto, aby se podařilo zachránit služby, které nám z regionu postupně mizí," souhlasí s ním starosta Kožlí Václav Husák. "Co se teď děje, je hrůza," narážel na omezování počtu policistů a rušení obvodního oddělení i chystaného stěhování úřadů z Ledče do Světlé nad Sázavou. "Mluví se tu o utlumení hasičského záchranného sboru, možná se dočkáme i redukce záchranné služby, odchází nám obyvatelé. Potřebné služby už jsou pouze v pověřených obcích," vysvětlil Husák, proč i Kožlí chce pozici Ledečska řešit.

Podle Vaňka, i kdyby všechno šlo dobře, nelze změny čekat rychleji než za tři čtyři roky. A pokud by k nim skutečně mělo dojít, byl by nutný souhlas obyvatel v místních referendech. "Myslím, že lidem by se do středních Čech nechtělo. Přeci jen žijeme na Vysočině, na nějaké úrovni je tu doprava, špičkové je zdravotnictví, nemáme se tu až tak zle," domnívá se zase starosta Bělé Pavel Lhoťan.