Léčivý pramen opět teče, přesto se do studny ponoří archeolog

  • 0
Léčivý pramen u svaté Anny v Pohledu u Havlíčkova Brodu opět teče. I když jen jen velmi slabě a ne na dlouho. V nejbližších týdnech hasiči vodu z rezervoáru pod kaplí vyčerpají a studnu prohlédne archeolog. Ve středu před polednem se na tom domluvili památkáři s vikariátem.

Voda z pramene přestala vytékat loni v srpnu po 130 letech (článek o tom zde). Obec Pohled, které studánka patří, se od té doby domlouvají s vikariátem, vlastníkem kaple nad pramenem, jak situaci řešit (více čtěte zde). Protože se jedná o památkový objekt, vložili se do hry i památkáři.

Právě oni se ve středu před polednem u pramene sešli s vikářem Pavlem Hroznatou Adamcem. „Chtěli bychom nechat prozkoumat zásobník vody, jestli má nějaký přítok, a jak to vypadá uvnitř,“ přiblížil vikář ještě před setkáním s památkáři.

Zásobník na vodu se nachází pod kaplí v sousedství kostela svaté Anny. Byl zakryt velkým a těžkým kamenným blokem, který v uplynulých dnech sochař přesunul. Pod ním se objevila kameny vyskládaná studna. Je v ní momentálně asi metr vody. Ústí do ní několik trubek.

„Svoláme další jednání, při němž se vyčerpá ze studny voda, přijde archeolog a udělá průzkum. V jímce může být něco napadaného, může být ucpaný odtok,“ uvedla na místě Miloslava Melounová, památkářka havlíčkobrodského městského úřadu.

Prohlížet jímku musí archeolog proto, že se jedná o památkový objekt a práce jdou pod úroveň země.

To vše by se mělo odehrát v nejbližších týdnech. Farnost by totiž ráda měla pramen vyčištěný a daný do původního stavu co nejdřív, ideálně už do léta.

Z kohoutků při tom léčivá voda už opět vytéká. „Mám zprávy, že teče od víkendu,“ řekl Hroznata Adamec.

Žádný proud to ale není, voda teče pouze velmi slabě a jen jedním ze tří kohoutů. Může to být tím, že půda získala vláhu poté, co roztál sníh a v posledních dnech i občas zapršelo.

Vodu z pohledského slabě radioaktivního sirnato-železitého pramene lidé čepovali od poloviny 18. století. Traduje se, že má léčivé účinky. Může za to údajný zázrak, kdy otíráním očí svatoanenskou vodou byla uzdravena poloslepá žena dřevaře Tondla. Mnich povolaný tehdy do nově zřízené poustevny během dvou desítek let zaznamenal 28 podobných zázraků.