Martin Švehla vyrobil kytaru pro Tomáše Krulicha z Kabátů

Martin Švehla vyrobil kytaru pro Tomáše Krulicha z Kabátů | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kytaru na míru z dílny u Třebíče má Petr Janda i Krulich z Kabátů

  • 1
Radek Pastrňák z Buty, Petr Janda z legendárního Olympiku i Tomáš Krulich z kapely Kabát nedají dopustit na svou kytaru. Tu jim, i mnoha dalším muzikantům, sestavil na míru Martin Švehla, který svou dílnu provozuje v Petrůvkách u Třebíče.

Kytary všech možných barev i rozličných tvarů zaplňují chladnou a skromně vybavenou místnost přízemního domku v Petrůvkách na Třebíčsku. V domku, kde se sedmatřicetiletý Martin Švehla věnuje svému řemeslu. Už sedm let se živí prodejem a sestavováním elektrických kytar přímo na míru hudebníkovi.

Martin Švehla vyrobil kytaru pro Tomáše Krulicha z Kabátů
Martin Švehla vyrobil kytaru pro Tomáše Krulicha z Kabátů

A nejde o lecjaké muzikanty, ale o špičkové kytaristy. Mezi zhruba pětistovkou ročně prodaných kytar se každý rok najdou i kousky pro pět nebo i šest známých jmen. Pro kytaru si do Petrůvek u Třebíče přijel mimo jiné třeba i Radek Pastrňák ze známé ostravské skupiny Buty.

"Je to příjemné, když vám takováto osobnost zavolá a něco si od vás přeje," přiznal upřímně Švehla. Ten naposledy složil a vyladil nástroj obživy kytaristovi ze skupiny Kabát Tomáši Krulichovi, který s ní v pátek vystoupil i na koncertě v Jihlavě.

Poctivá ruční práce

Kytara má modrý riflový design - na přání muzikanta. "Přáním Tomáše Krulicha bylo, aby kytara vypadala přesně podle jeho představ, což obnášelo barevnou úpravu těla kytary do modré rifloviny," říká Švehla.

Stříkání kytary do požadovaného designu pak zabralo jeho spolupracovníkovi Petru Pokornému tři týdny práce. Šlo o poctivou ruční práci.

Kytara tak není zrovna laciná. "Svým zpracováním i úpravou je zřejmě jediná v Evropě, její cena vychází řádově na desítky tisíc korun. Tím, že má takového známého hráče, který na ni hraje, bude cena mnohem vyšší," odhadl Švehla.

Kytara pro člena skupiny Kabát Krulicha je z mahagonového dřeva. "Tomáš si to prvně nepřál, ale mahagonové dřevo má ostřejší, agresivnější zvuk, který on preferuje, takže nakonec svolil," dodal Švehla.

Efekty odposlouchává z nahrávek

A co vlastně splnění takové zakázky pro známé jméno v showbyznysu obnáší? "Odposlouchám si z nahrávek, jaké má kytarista rád zvuky, jaké využívá efekty, a podle toho ve spolupráci s Milošem DoDo Doležalem kytaru pro muzikanta vybírám. Vesměs na devadesát devět procent pak kytara sedne," popsal výběr nástroje.

Výběr rozhodně nenechává náhodě. "Objednám od výrobce v Koreji vždy padesát kusů jednoho typu a z nich pak vytipuji ty kytary, které mají nejlepší vlastnosti, nejlepší zvuk. Ty pak dál upravuji, podle jejich vlastností," vysvětlil profesionální seřizovač kytar.

Přesně tak to probíhalo i u kytary pro Krulicha. "Kytara se rozebrala do šroubků, předělala přesně tak, aby vyhovovala jeho představám. Nakonec se v Česku dodělají i laky. Vybrali jsme ten nejlepší klavírní lak z Petrova, aby měl ty nejlepší vlastnosti," dodal k významné zakázce.

Zákazníky má i v zahraničí

Asi vůbec nejzvláštnější zakázku splnil pro muzikanta ze Slovenska. "Přál si kytaru vyřezávanou ručně ze dřeva ve tvaru pirátské lebky. To byl už hodně úlet, bylo to pro punkovou skupinu," vzpomněl Švehla.

Kytaru si u něj ale na východ od našich hranic koupil třeba i kytarista od Mira Žbirky, u nás se s nástrojem od Švehly zase pyšní třeba i Petr Janda z legendárního Olympiku.

Kytary dodával také do Rakouska či Švýcarska, bluesová kytara od něj na zakázku putovala až do Ameriky. "Jsem prodavač, skladník i seřizovač," popsal skromně svou činnost Martin Švehla, který se původně věnoval podnikání v autodopravě.

Švehla sám na kytaru hraje od svých patnácti let. I dnes se hraní věnuje jako svému koníčku se svou skupinou s názvem Fragment s Anetou.