ČESKÉ ZLATO! Český judista Lukáš Krpálek zvítězil v olympijském finále nad...

ČESKÉ ZLATO! Český judista Lukáš Krpálek zvítězil v olympijském finále nad Elmarem Gasimovovem z Ázerbájdžánu. (11. srpna 2016) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Kdyby zůstal v Jihlavě, nedokázal by to, říká Krpálkova bývalá trenérka

  • 0
Až Květoslavu Smutnou omrzí pozice předsedkyně a šéftrenérky judistického oddílu SK Jihlava, mohla by se začít věnovat výkladu budoucnosti. Posuďte sami na příkladu Lukáše Krpálka, zlatého olympijského medailisty.

Těsně po porážce v jeho posledním vystoupení na olympiádě v Londýně v srpnu 2012, kde obsadil sedmé místo, pro MF DNES prorokovala: „V jedenadvaceti letech má na medaili čas. Holt přiveze placku za čtyři roky.“

Její věštba vyšla. A je o to cennější, že mistr světa a dvojnásobný mistr Evropy v kategorii do 100 kg na hrách v Brazílii vybojoval kov nejcennější – zlato.

„Je to úplně fantastické,“ rozplývá se Smutná, která pavouk olympijského turnaje sledovala po internetu pouze výsledkově. „Byla jsem nervózní, člověk stále jen čeká a čeká,“ líčí své pocity. „Ani nevím, jak se pral.“ Stručně řečeno: výborně.

Postupně porazil Portugalce Fonsecu, Japonce Hagu, Francouze Mareta a nakonec i Ázerbájdžánce Gasimova. „Je to velký úspěch,“ uvědomuje si Smutná, která však připomíná, že Krpálek se už dlouhou dobu připravuje v USK Praha.

„V Jihlavě už léta není. Nějakých deset let,“ vzpomíná Smutná. „V Praze má sparing. Kdyby zůstal u nás v Jihlavě, tak by to nedokázal,“ připouští.

„Nemáme možnosti, abychom mu vytvořili podmínky. I vzhledem k tomu, jak je veliký a jakou má váhu, není až tolik lidí, kteří se s ním mohou prát. Takže pokud potřebuje sparing, tak to v menším oddíle prostě nejde,“ uvědomuje si Smutná. „To by musel někam dojíždět. A na to oddíly nemají finančně. Takže svým odchodem do Prahy rozhodně špatně neudělal.“

Přesto, že kvůli časové náročnosti a svému celoročnímu vytížení se na tréninky SK Jihlava nedostane, se svou bývalou trenérkou zůstává Krpálek stále v kontaktu.

„On je pořád pryč. A když má nějaké volno, tak se věnuje rodině. Takže jsme v kontaktu spíš po telefonu nebo e-mailu,“ prozrazuje Smutná. „I teď po finále jsem mu poslala esemesku. Nejdříve to musí probrat s kamarády a ostatními. Ale věřím, že pak se určitě spojíme a uvidíme.“

Úspěch olympijského vítěze by k judu nejen v Jihlavě mohl přitáhnout zájem dalších dětí. „To se ukázalo už při předchozí olympiádě,“ říká Smutná. „Ono judo je dobré v tom, že je to sport, ve kterém se musíte naučit všechno. Obratnost, fyzickou zdatnost. A to je dobré pro cokoliv. Takže když vám nepůjde judo, můžete začít dělat jiný sport,“ dodává.

„Vzhledem k tomu, jak je veliký a jakou má váhu, není až tolik lidí, kteří se s ním mohou prát.“