Hrubá stavba jihlavského kulturního domu působila ve své době impozantně.

Hrubá stavba jihlavského kulturního domu působila ve své době impozantně. Zajímavostí je dvoupatrový dům v popředí, který byl později zdemolován. | foto: Archiv DKO

Kulturák v Jihlavě stojí 50 let. Při životě jej drží milionové opravy

  • 0
Půl století od svého otevření oslaví v pátek jihlavský Dům kultury a odborů (DKO). Velkolepá stavba vznikla v místě původně jen maloměstské nevzhledné zástavby a poměrně hodně se vymykala tehdejšímu socialistickému stylu.

"V jednašedesátém roce, kdy se budova otvírala, nebyla na tehdejší dobu až tak konzervativní. Jde o socialistický realismus, který nabídl něco víc než tehdejší běžná architektura," ohodnotil budovu jihlavský architekt Martin Laštovička.

Za svou podobu stavba vděčí architektům manželům Machoninovým, kteří ji projektovali. Jejich rukopis nesou i díla jako třeba karlovarský hotel Thermal nebo budova československé ambasády v Berlíně. "To byla záruka, že výsledek dopadne velmi dobře," řekl jihlavský architekt Jaroslav Huňáček.

V pátek 16. prosince jihlavská dominanta oslavila 50 let od svého otevření. Jako nadčasovou stavbu DKO hodnotí i jihlavský historik Zdeněk Jaroš. Jak připomněl, Jihlavané ale na rostoucí betonový komplex zpočátku hleděli s nedůvěrou.

Dům vyžaduje investice za miliony

"Stavba vyrostla v místě, kde dříve bylo několik domů, stáje a garáže. Jihlaváci na to prostranství byli zvyklí. Demolice budov a novostavba tenkrát vzbudily rozporuplné pocity místních," vzpomněl Jaroš. Po čase ji však přijali a ani dnes dům nebudí pohoršení. "To, že budova vypadá stále tak, jak vypadá, je zásluhou v té době poctivě odvedené práce," uznala ředitelka DKO Věra Podhorská.

Ani tato budova se však nevyhnula stárnutí a zub času se na ní podepsal. "Padesát let, to je dlouhá doba, z domu se tak už stala taková pokladnice," naznačila v žertu nutnost investic Podhorská.

Za poslední roky rekonstrukce DKO spolkla už mnoho milionů. Tu financují majitelé stavby, kterými jsou, jak dnešní oficiální název stavby napovídá, odborové svazy. Jen výměna kotelny a topení vyšla na více než 10 milionů. Na dalších zhruba sedm milionů vyšla nová velká okna ve společenském sále.

Před pár lety se také vyměnily parkety v baletním sále, nová je i elektroinstalace či většina toalet.

Dříve byla v budově i hvězdárna

Podle ředitelky kulturní dům trápí staré koženkové sedačky v sále. "Nové by vyšly až na šest milionů. Druhou variantou je nechat ty původní znovu potáhnout, což vyjde asi na dva miliony korun. Nové pohodlnější sedačky by kapacitu sálu snížily, což bychom neradi," dodala.

Kulturák by potřeboval i nový světelný pult až za 200 tisíc korun. V dohledné době je v plánu i výměna třetiny oken v křídle, kde sídlí mimo jiné finanční úřad. Bude třeba zateplit i nástavbu z roku 1994. Co asi ne úplně každý ví, je, že v DKO bývala v severovýchodním křídle dříve hvězdárna.

"Byla tam prosklená konstrukce s dalekohledem," potvrdila Podhorská. "Pak zřejmě už o hvězdárnu nebyl takový zájem a nebyla využívaná, a tak prostor ustoupil přístavbě," dodala. Na části střechy majitelé budovy před dvěma lety nainstalovali i solární panely.