KSČM na Vysočině povede Milan Plodík, placený předseda finančního výboru zastupitelstva Kraje Vysočina.

KSČM na Vysočině povede Milan Plodík, placený předseda finančního výboru zastupitelstva Kraje Vysočina. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

KSČM na Vysočině vybrala lídra do voleb v den výročí nástupu totality

  • 32
Pětadvacátý únor roku 1948 byl dnem, kdy se na čtyřicet let chopila moci v Československu komunistická strana. Letos se ve stejný den na Vysočině vybíral lídr KSČM do krajských voleb. Podle krajského předsedy strany to byla jen náhoda. Komunisty do voleb povede Milan Plodík.

„Právě se vracím z Hradu,“ hřímal Klement Gottwald 25. února 1948 v Praze. Po těchto slovech byla v Československu nastolena komunistická diktatura.

O dva roky později, přesně na den, podlehl mučení farář Josef Toufar z Číhoště, považovaný za oběť komunistického pronásledování katolické církve.

A 25. února 2016 uspořádali komunisté na Vysočině svoji konferenci, kde vybrali svého kandidáta na hejtmana pro letošní krajské volby. Podle krajského předsedy KSČM Pavla Kalabuse byl termín konference jen náhoda. „My to míváme pokaždé jinak, jen to obvykle bývá ve čtvrtek. To jste si vymysleli vy v novinách, že to budeme oslavovat,“ uvedl Kalabus.

Před konferencí předpokládal, že si výročí nějak připomenou. „Ale nebude to nic světoborného, nebudeme oslavovat,“ dodal.

Sám Kalabus nechtěl komentovat události února roku 1948 s tím, že tehdy ještě ani nebyl na světě. „A to, co už jsem později začal vnímat ve společnosti, bylo vynikající,“ popsal.

Komunisté drží u moci jednobarevnou vládu ČSSD už osm let

Podle historika Michala Stehlíka, který kandiduje na Jihlavsku do Senátu za KDU-ČSL, měli komunisté zvážit přesunutí konference na jiné datum.

„To nelze omluvit tím, že to jen vyšlo na čtvrtek. Ta symbolika nástupu totality je příliš silná, ať se kdokoliv tváří, že je to obyčejný den v kalendáři. Tahle země si zažila čtyřicet let diktatury pod komunistickou stranou právě po 25. únoru,“ popsal Stehlík.

Krajské volby jsou pro komunisty na Vysočině klíčové. Už osmým rokem totiž drží u moci jednobarevnou vládu ČSSD. A letos jim jde o to, jestli prodlouží spolupráci na rekordních dvanáct let. Proto už od roku 2008 proti sobě obě strany vzájemně neútočí.

Pochopení se komunistům u ČSSD dostalo i nyní v souvislosti se symbolikou 25. února a čtvrteční konferencí. „Z volby termínu bych nedělal senzaci. Jde o jejich rozhodnutí, které má jistě své důvody,“ uvedl Petr Krčál, krajské šéf ČSSD.

Podle něj ale doba jasně ukázala, že některé události po 25. únoru 1948 byly nepatřičné. „Jde zejména o politické procesy v padesátých letech, jež nelze přehlížet,“ doplnil Krčál.

Nebyl to puč, byla to prý změna podporovaná většinou lidu

Podle komunisty Drahoslava Oulehly, který vede na kraji legislativní výbor, nešlo v roce 1948 o puč. „Byla to změna vlády podporovaná většinou obyvatelstva,“ sdělil.

Únorové události byly podle něj dříve ideologizovány a nyní zatracovány.

„Každopádně se však otevřela možnost budování sociálně spravedlivé společnosti. Nakolik byla tato možnost využita, posoudí až budoucnost. Ostatně ani současné odsudky předlistopadového režimu nejsou skálopevné a neměnné,“ dodal Oulehla.

Kandidát na hejtmana za ODS Zdeněk Geist vidí souvislost v komunistických datech jako jasnou. „Je to jiný způsob oslavy komunistického převratu. Další důkaz, že dnešní KSČM se hlásí k předlistopadové KSČ a ještě se u toho cynicky usmívá,“ míní Geist.