Jihlavský Kronospan vypouští do ovzduší zdaleka nejvíce rakovinotvorných látek na Vysočině.

Jihlavský Kronospan vypouští do ovzduší zdaleka nejvíce rakovinotvorných látek na Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Podle Arniky Kronospan snížil emise. Nám slzí oči, zlobí se sousedé

  • 1
V žebříčku největších znečišťovatelů figuruje v případě rakovinotvorných látek velmi vysoko jihlavský dřevokombinát Kronospan. Podobně je na tom u formaldehydu i Dřevozpracující družstvo Lukavec. I když emise snižují, stále jsou v jejich produkci republikovou špičkou. A sousedům to vadí.

Ostře sledované žebříčky škodlivin, které firmy vypouštějí do vzduchu, zveřejnilo sdružení ekologů Arnika. To se věnuje dlouhodobě toxickým látkám a jejich dopadům na lidi a přírodu.

Rakovinotvorné látky vypouštěné do ovzduší

Organizace Arnika zveřejnila pořadí firem podle množství látek a jejich sloučenin klasifikovaných mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny IARC jako karcinogenní:

(firma a množství vypouštěné za rok 2012)

1. Deza Valašské Meziříčí 5 401 kg

2. Kronospan OSB 4 489 kg

3. DDL Lukavec 3 623 kg

4. Kronospan CR 1 411 kg

5. Spolana Neratovice 1 318 kg

Zdroj: Arnika, registr IRZ

Arnika například z Integrovaného registru znečišťování (IRZ) zjistila, že ve vypouštění formaldehydu do ovzduší jsou stále na celorepublikovém prvním místě jihlavské provozy dřevokombinátu Kronospan. Ty podle údajů Arniky vypustily v roce 2012 do ovzduší přes šest tisíc kilogramů rakovinotvorné látky.

"Vypouštění formaldehydu spolu s dalšími látkami do vzduchu řešíme," vysvětlil ředitel Kronospanu Michal Diviš.

Kronospan také plánuje investici do technologie, která by měla vypouštění škodlivin do ovzduší snížit. "Ošetříme tak již druhý komín," uvedl.

Kronospan kritizuje například jednatel sousední společnosti Swoboda CZ František Haltmar. Do Jihlavy se přestěhoval nedávno a umístění Kronospanu v žebříčku znečišťovatelů ho neudivuje.

Z komínů letí fialová pára a slzí očí

"Do Jihlavy jsem přišel pracovat z Mladoboleslavska, kde je obrovská koncentrace průmyslu, násobná oproti jihlavské průmyslové zóně. Ale tohle, to jsem ještě v životě neviděl, a to už jsem v praxi od roku 1982," uvedl Haltmar.

"Jestliže tady opravdu dochází k emisím čisté páry, proč hnědý kouř visí přes celé okolí, kam se dohlédne, proč při východu a západu slunce je ta čistá pára fialová a našim zaměstnancům z vyšších pater slzí oči," řekl jednatel.

Také on sám má údajně od doby, co pracuje v sousedství Kronospanu, zdravotní problémy. "Nikdy jsem neměl problém s alergiemi nebo s dýcháním. Co jsem začal před dvěma lety pracovat tady, od té doby mám těžké chřipky, celé léto beru antialergika a v okamžiku, kdy odjedu, třeba na chalupu do Českého ráje, tak mě to přejde a nepotřebuji kapesník," řekl Haltmar.

Haltmar nechce podle svých slov věc jen tak nechat být. "Mám v plánu kontaktovat úřady a požádat o měření ovzduší. Pokud vyjdou v normách, tak chci kontaktovat nadřízené orgány," řekl.

Dým valící se z komínů Kronospanu je podle něj i čichově rozpoznatelný. "Jsou v tom nějaké chemické příměsi, které jsou i charakteristicky cítit," dodal.

Náhražka potřebných chemikálií je ještě škodlivější

A jaká je situace podle Arniky? "Oproti loňsku Kronospan významně snížil emise, a to asi v desítkách procent. To znamená, že se se svou ekologickou stopou a zátěží snaží něco dělat," uvedl její mluvčí Vratislav Vozník.

Za zlepšením je moderní technologie a filtr na jednom komíně. "Nicméně problém Kronospanu je, že je blízko obyvatelných zón a centra města. Chápu, že továrnu nelze v tuto chvíli přesídlit, ale pokud by se provoz rozšiřoval nebo se stavěly podobné firmy, důrazně doporučujeme stavět je daleko od obydleným oblastí," konstatoval Vozník.

Podle Arniky formaldehyd patří mezi mutagenní látky, které údajně mohou poškodit plod v těle matky. V roce 2004 Kronospan podle Integrovaného registru znečišťování vyprodukoval 16,5 tuny formaldehydu. V roce 2009 bylo této látky dokonce 47 tun a loni celkově šest tun.

U formaldehydu je druhý hned za Kronospanem další podnik z Vysočiny, Dřevozpracující družstvo Lukavec. "Emise formaldehydu tu také tlačí dolů," říká mluvčí Arniky.

"Jsme druhý největší výrobce deskových materiálů na bázi dřeva, tak musíme být samozřejmě na druhém místě. My si limity pravidelně kontrolujeme a škodlivin určitě nevypouštíme tolik. Ani kontroly, které u nás byly, nikdy neměly problém," reagoval vedoucí personálního oddělení Dřevozpracujícího družstva v Lukavci u Pacova Michael Strnad.

"Formaldehydová pryskyřice se dá nahradit jinou, ale ta bývá ještě škodlivější," vysvětlil.

,