Členové ČSNS natřeli kříž věnovaný německým obětem poválečného masakru na louce

Členové ČSNS natřeli kříž věnovaný německým obětem poválečného masakru na louce Budínka u Dobronína na růžovo. Přidali tam 64 menších křížů připomínajících masakr ve Velkém Meziříčí ze 6. května 1945 a také jména obcí, které Němci v Česku za 2. světové války vypálili. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Autor kříže na Budínce našel propíchané gumy, spory v Dobroníně neutichají

  • 15
Rozruch, který v Dobroníně na Vysočině vyvolalo vztyčení kříže na louce Budínka, kde byly nalezeny ostatky zavražděných Němců, neutichá. Pieta přitahuje příznivce i odpůrce, kteří kříž přebarvili na růžovo. A policie už musí řešit i propíchané gumy u auta.

Policie přidala ke kauzám, které v Dobroníně řeší, další případ. Neznámý pachatel totiž propíchl zadní pneumatiku služebního vozu, který používá Milan Litavský, jenž kříž na Budínce vztyčil.

Vandal podle Litavského zaútočil od pondělního odpoledne do úterního rána. "V pondělí bylo jednání zastupitelstva a to se v Dobroníně vždycky něco stane," řekl Litavský.

Kříž na louce Budínka

Členové ČSNS natřeli kříž věnovaný německým obětem poválečného masakru na louce...
Členové ČSNS natřeli kříž věnovaný německým obětem poválečného masakru na louce
Úřady se budou zabývat stavbou čtyřmetrového železného kříže, který na louce
19. května 2011, v den 66. výročí poválečné tragédie v Dobroníně, se na louce Budínka objevilo torzo kříže, který uctil památku zavražděných Němců.

"Případ šetříme jako poškozování cizí věci, majiteli vozu vznikla škoda asi pět set korun," řekla mluvčí policie Jana Kroutilová.

Místo připomíná zabité Němce, ne Čechy

O víkendu kříž natřeli národní socialisté (ČSNS) růžovou barvou a do země přidali dalších čtyřiašedesát menších křížů jako připomínku českých obětí nacismu.

"Přijde mi sprosté zneužívat pietní místo na Budínce k politickým aktivitám. Je hrozné, pokud někde zabili Čechy, ale nechť mají pietní místo tam, kde zahynuli. V místě, kde zahynuli Němci, by měl být pomník zabitým Němcům. Není potřeba vytloukat pomník pomníkem," řekl historik Ondřej Matějka ze sdružení Antikomplex.

Autor kříže německým poválečným obětem už podal kvůli poškození svého díla trestní oznámení. Škodu po natření totiž odhadl na 30 000 korun.

"Určitě se budu snažit uvést ten kříž do původního stavu, uvidím, jestli je to barva, která půjde umýt, nebo to budu muset zrestaurovat," řekl ČTK.

Německé oběti v Dobroníně

Na louce Budínka u Dobronína byly nalezeny kostry Němců, které podle některých historiků zavraždili na konci války revoluční gardy. Z masového hrobu je odborníci vyzvedli loni v srpnu. Podle antropologů se jednalo o těla nejméně 13 lidí. Kriminalisté se touto kauzou zabývají od loňského září pro podezření z vraždy.

Předpokládá, že až předloží fakturu za uvedení kříže do původního stavu, bude věc překvalifikována na trestný čin (čtěte více).

Litavský zamýšlel, že se případem natření kříže bude zabývat i pondělní jednání dobronínského zastupitelstva. Na jednání se podle něho mělo dostat také odstoupení starosty a některých členů zastupitelstva. "Žádost měli podat zastupitelé za ODS, ale nakonec tak neučinili," řekl ČTK Litavský. Patnáctičlenné dobronínského zastupitelstvo má dva občanské demokraty.

Železný kříž, který Litavský postavil, byl od začátku srpna předmětem řízení o odstranění stavby. Podle Pavla Koudely ze stavebního úřadu v Polné bylo řízení v úterý 1. listopadu zastaveno. Stavba totiž splňuje všechny náležitosti a podle statika je kříž bezpečný.

"Ke stavbě podobných sakrálních staveb stačí územní souhlas," řekl ČTK Koudela.

,