Rozšíření akvaparku přišlo na 70 milionů korun. Na návštěvníky čeká množství...

Rozšíření akvaparku přišlo na 70 milionů korun. Na návštěvníky čeká množství atrakcí. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Kolik stojí Laguna? Kritik nevěří, že je provoz bazénu tak ztrátový

  • 0
Jak moc vydělávají soukromé firmy na pronájmu akvaparku Laguna v majetku města? To je jedna z otázek, na které budou hledat odpovědi zastupitelé Třebíče na svém zasedání tento čtvrtek. Kritici žádají radnici o přesná čísla, nechtějí do provozu bazénu sypat zbytečně další a další miliony.

Podle třebíčského starosty Pavla Heřmana (HZNR!) by měli kritici zapomenout na to, že by nájemci (sdružení firem Yashica a TTS) měli mít závratné zisky. Proto navrhuje dokrývat ztrátu z městského rozpočtu.

"Zisky jsou tam pouze v jednotkách procent. Firmy stojí o pronájem Laguny proto, že dobře provozovaný plavecký areál je pro ně dobrá reklama," uvedl.

Platí ztrátu soukromníkům?

Dnes už opoziční zastupitel Jaromír Barák (dříve HZNR!) ale naznačuje, že není všechno v pořádku a opakovaně žádá předložit výsledovky za poslední tři roky. Myslí si, že je neúnosné každoročně dokrývat z městských peněz provozní ztrátu soukromníkům - dosud to bylo asi pět milionů korun. Nyní se očekává, že se příspěvek zvýší o dva až tři miliony.

Původně obyčejný krytý bazén se loni přístavbou proměnil v akvapark. Otevíral se 1. prosince 2013. Stavba vyšla na 70 milionů korun, asi 64 milionů zaplatila městská kasa, zbytek firmy.

Barák má pochybnosti, zda vůbec radnice kontroluje účetnictví firem a zda peníze na pokrytí provozní ztráty nejsou spíš jejich ziskem. "Kolik vydělá Laguna za rok na vstupném a jaké má další výnosy? Kolik stojí provoz areálu? Nežádám nic složitého," zdůraznil Barák. Chce mít podklady na schůzi zastupitelů, kdy se bude schvalovat městský rozpočet.

Kontrola účetnictví Laguny se podle radnice uskutečnila loni a nesrovnalosti se nenašly.

V bazénu i wellness je narváno

Jednatel Yashiky Aleš Fialka tvrdí, že hospodaření vychází téměř "šul nul". A že rozhodně není problém vše zastupitelům objasnit.

"Před lety jsme s TTS do Laguny vstoupili proto, že už jsme měli plné zuby toho, jak tam fungují služby. Vzpomeňte si, že bývalo pro veřejnost otevřeno jen několik hodin týdně. Jak to uvnitř vypadalo, jaký byl přístup zaměstnanců. To se s dneškem nedá srovnat," upozorňuje Fialka.

V akvaparku Laguna je teď návštěvnický boom. "Začátek byl vlažný. Ale přes Vánoce a v současnosti máme narváno. Zřejmě v tom hraje roli zvědavost i počasí, kdy se nedalo bruslit ani lyžovat. Jaký je opravdový zájem, vyhodnotíme po delším čase," řekl Fialka.

"Moc lidí chodí do wellness části, která je v dražší kategorii vstupného," dodal s tím, že akvapark už objevila řada Brňanů.

Žďár doplácí pět milionů

Přesně o rok dřív se otevíral podobný akvapark ve Žďáru nad Sázavou. Žďár jej provozuje sám, nejde cestou pronájmu. Moderní zázemí vzniklo přestavbou starého krytého bazénu za 140 milionů korun, dvakrát tolik co v Třebíči.

"Za první rok nám vznikla provozní ztráta pět milionů. U tohoto typu sportovního zařízení se jí nelze vyhnout. Upravili jsme výši vstupného, přemýšlíme nad novou trafostanicí, hledáme, kde ušetřit," řekl žďárský místostarosta Ladislav Bárta.