Podvodníci vyzvedávali léky na padělané recepty. Přišli si na miliony

  • 1
Nelegální obchod s léky za miliony korun. Takový případ nyní řeší kriminalisté na Vysočině. Obvinění ze zadržené skupiny mohou skončit za mřížemi až na 18 let. Zákazníky měli po celé České republice.

Princip byl jednoduchý. Na internetu se objevily inzeráty, v nichž skupina nabízela k prodeji medikamenty, které jsou jinak k dostání pouze na lékařský předpis. Převážně se jednalo o návykové léky typu Hypnogenu, Neurolu či Lexaurinu.

„Bylo jim úplně jedno, komu je prodávají, šlo jim pouze o zisk,“ uvedl vedoucí vysočinských kriminalistů Pavel Kubiš. „Mezi jejich zákazníky se tak objevila i nezletilá dívka,“ dodal.

Zájemci si pak pro léky buď sami jezdili, nebo jim je obvinění posílali poštou, případně zásilku doručovali do osobních rukou. Na jedné krabičce Hypnogenu se sto tabletami prý dokázali vydělat i sedm set korun.

„Léky obstarávali členové skupiny tak, že padělali lékařské předpisy a s nimi pak obcházeli různé lékárny,“ prozradil Kubiš. „Používali padělaná razítka se jmény existujících lékařů a recepty vyplňovali jmény lidí s různými rodnými čísly,“ doplnil.

Našli si tři spřátelené lékárny

Zpočátku tvořila tuto skupinu pouze trojice mužů ve věku 58, 49 a 43 let, přičemž převážnou většinu zakázek odbavovali v Praze. Později se však ke zmiňovanému triu přidaly ještě dvě ženy a obchod nabral na obrátkách.

„Následně získala skupina řekněme tři spřátelené lékárny, v nichž pak léky pravidelně odebírala ve větším množství. Jedna se nacházela přímo v Praze, druhá nedaleko Prahy a třetí v Příbrami,“ uvedl kriminalista.

Jednoho většího odběratele zmiňovaných léků podle něj získali obvinění také v Ostravě. Až třikrát do měsíce mu na dálnici za Brnem předávali zboží za desítky tisíc korun. Přímo při zadržení prý u sebe měla jedna z žen přes 170 tisíc korun, které za léky převzala.

„Celkově si za dobu své trestné činnosti přišli členové této skupiny minimálně na téměř tři a půl milionu korun,“ oznámil Kubiš s tím, že všem pěti obviněným hrozí trest odnětí svobody na 10 až 18 let.

Šestou obviněnou je žena, která se podvodníkům starala o internetové stránky. Ta je stíhaná na svobodě a hrozí ji až 12 let ve vězení. „Na internet vkládala inzeráty, přičemž moc dobře věděla, že se jedná o trestnou činnost. Za své služby si totiž nebrala peníze, ale lék Hypnogen,“ zmínil šéf vysočinských kriminalistů.

Žena podle něj byla na Hypnogenu naprosto závislá. Stotabletové balení, které většinou lékaři pacientům předepisují na tři měsíce, dokázala vyprázdnit za dva dny.