Nová spalovna na Vysočině má mít kapacitu kolem 100 tisíc tun zpracovaného odpadu ročně. (Ilustrační snímek)

Nová spalovna na Vysočině má mít kapacitu kolem 100 tisíc tun zpracovaného odpadu ročně. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Kraj Vysočina uvažuje o spalovně, rozhoduje se mezi Žďárem a Jihlavou

  • 0
Až na Slovensku se možná bude rozhodovat o tom, kde v budoucnu skončí odpad z Vysočiny. Úředníci Kraje Vysočina totiž vytipovali dvě lokality pro možnou stavbu spalovny.

Prvním zvažovaným místem je Jihlava a tím druhým areál firmy Žďas ve Žďáře nad Sázavou. Tato společnost patří do skupiny firem Železiarne Podbrezová Group.

"Chceme jednat přímo s vlastníky Žďasu. Posíláme proto dopis do Železiarní Podbrezová," uvedl krajský radní Zdeněk Ryšavý.

Podle něho se nyní na kraji podrobněji posuzují dvě nejvhodnější varianty - Jihlava a Žďár nad Sázavou. Zatím se však nedá určit, které z obou měst by bylo pro spalovnu lepší.

V krajském městě přichází v úvahu až šest míst pro stavbu. Kupříkladu oblast Pístova či průmyslová zóna. "Vše se bude vyhodnocovat z pohledu dopravního zatížení i dalších okolností. Bude záležet i na přístupu měst," vysvětlil Ryšavý.

Spalovna by měla fungovat do pěti let

"Pokud by šlo všechno opravdu dobře, tak zahájení provozu spalovny by mohlo být v letech 2016 až 2017," dodal krajský radní Ryšavý.

Na Vysočině se vyprodukuje přibližně 683 tisíc tun odpadků ročně. Z toho asi 133 tisíc tun připadá na domácnosti a zbytek na firmy.

Spalovna má mít kapacitu kolem 100 tisíc tun zpracovaného odpadu ročně. Zařízení, které má přijít řádově na miliardy, zlikviduje odpady a zároveň se v něm bude vyrábět teplo a elektřina.

Podle žďárského místostarosty Ladislava Bárty by stavbě spalovny musela nejdříve předcházet podrobná debata s obyvateli města.

A starostka Žďáru Dagmar Zvěřinová by chtěla vědět, kdo a jak by miliardový projekt platil. Podle Ryšavého přichází v úvahu více variant financování. Jednou z nich je soukromý investor, který by se tím pádem dostal k lukrativnímu byznysu.

Další možností je vytvoření svazku kraje a obcí. Takové seskupení by se snažilo získat na stavbu obří dotaci.