Střední školy na Vysočině nejspíše čeká radikální řez. Místo osmnácti samostatných škol by dle představ kraje mělo po sloučení vzniknout osm vzdělávacích center. Ilustrační snímek.

Střední školy na Vysočině nejspíše čeká radikální řez. Místo osmnácti samostatných škol by dle představ kraje mělo po sloučení vzniknout osm vzdělávacích center. Ilustrační snímek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kraj Vysočina se chystá redukovat střední školy. Z osmnácti zůstane osm

  • 3
Reforma středního školství v Kraji Vysočina je opět na stole. Za čtrnáct dní mohou zastupitelé schválit, že z 18 škol v regionu se stane osm vzdělávacích center. Studijní a vyučovací obory se rušit nemají, pracovní místa ano. Kraj plánuje úsporu více než sedmi milionů korun ročně, chce prodávat i prázdné budovy.

Každoročně zůstává v posledních letech na středních školách na Vysočině zhruba dva tisíce volných studijních míst. Na ně školám nepřiteče ze státního rozpočtu ani od kraje žádná dotace. A z toho je velký problém: jak školy ufinancovat?

Krajští radní v úterý schválili návrh změn, který pošlou k diskusi a případnému schválení do zastupitelstva. To se sejde za necelých čtrnáct dní - 25. června.

Jaké jsou hlavní body v návrhu radních? Co se ušetří? Na to odpovídají následující otázky.

1 Kdy má ke změnám dojít a kolika škol se týkají?

Ke změnám organizace sítě středoškolského vzdělávání dojde podle návrhu od 1. července 2014. V případě pacovského gymnázia je termín jiný - tato škola přejde na město od 1. ledna 2015. "Návrh se týká osmnácti škol, které se spojí do osmi celků," uvedl šéf krajského odboru školství Miroslav Pech. Návrh změn připravovalo vedení kraje od roku 2010.

2 Jak se opatření dotkne současných studentů?

Podle šéfa odboru školství se studující nemusejí bát. "Svůj obor dokončí. Oborová pestrost v kraji zůstane zachována. Možná se jejich škola bude jen jmenovat jinak než v současnosti," poznamenal Miroslav Pech.

3 Bude se na středních školách v regionu propouštět?

O tom, kolik pedagogů, ekonomických a provozních pracovníků bude odcházet, rozhodnou podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného ředitelé. Kraj má předběžně odhadnutou úsporu osobních nákladů na 7,6 milionu korun ročně. "Centrum vzniklé z více škol bude mít jednoho ředitele. Předpokládáme ale, že valná většina ředitelů bude dál pracovat v užším vedení školy. Pokud jde o pedagogy, jejich počet na Vysočině by měl být prakticky setrvalý. Počítáme, že současné počty žáků na středních školách zůstanou," uvedl Miroslav Pech. "Uspořené mzdové prostředky zůstanou k dispozici ředitelům k rozdělení. Bude prostor pro zvyšování platů personálu," doplnil šéf odboru školství.

4 Uvolní se po škrtech nějaké budovy středních škol?

Je to velmi pravděpodobné. A ty objekty se budou prodávat. Řeč je zatím v návrhu o uvolnění minimálně pěti budov. Jaké to budou, to nebylo zatím upřesněno. "Případným prodejem uvolněných budov může kraj získat přibližně 15 milionů korun, které je připraven vrátit zpět do investic ve školství," uvedl náměstek hejtmana pro finance Vladimír Novotný.

5 Cílem je vytvořit "páteřní síť škol". Co to obnáší?

Ve větších městech vzniknou větší celky škol, ekonomicky silné. Proč? Státní dotace stále závisí na počtu přihlášených studentů. "V menších městech je pokles počtu studentů viditelnější, a budoucnost odborného vzdělávání tudíž velmi nejistá. Chceme tam zachovat oborovou nabídku, ale už pouze pod jednou školou," vysvětluje radní Jana Fialová.

6 Objevují se proti návrhu krajských radních protesty?

Ano. Ze škol většinou prý zaznívá: "S konceptem souhlasíme, ale nás, prosím, vynechte." Nesouhlas zněl i v úterý na jihlavském zastupitelstvu.

Jaké střední školy se mají v Kraji Vysočina od 1. července 2014 slučovat?

Podívejme se na to, co se bude dít podle návrhu krajských radních v jednotlivých městech Vysočiny?

Jihlava V návrhu se počítá se vznikem Centra pro technické vzdělávání - po spojení střední průmyslové školy, SŠ technické a SŠ automobilní. Druhým celkem má být Centrum odborného vzdělávání pro obchod a služby. To by tvořila obchodní akademie, jazyková škola, SŠ obchodu a služeb i jihlavská "zdravka". Od ledna 2015 pak dojde k přičlenění Domova mládeže a Školní jídelny Jihlava ke střední škole stavební.

Třebíč Navrženo je Centrum technického vzdělávání - po spojení místní "průmyslovky" se střední školou řemesel. I v Třebíči se počítá s Centrem odborného vzdělávání pro obchod a služby. To má dát dohromady hotelová škola, Obchodní akademie dr. Albína Bráfa a jazyková škola.

Žďár nad Sázavou V tomto městě krajští radní předpokládají vznik Centra technického vzdělávání. To má být "konglomerát" VOŠ a střední průmyslové školy se SŠ technickou.

Velké Meziříčí Kraj tu počítá se spojením střední školy řemesel a služeb s Hotelovou školou Světlá a obchodní akademií.

Chotěboř V návrhu je spojení vyšší odborné školy a obchodní akademie se středním odborným učilištěm technickým.

Pelhřimov Zde by se měla do jednoho celku sloučit obchodní akademie a gymnázium.

Pacov Toto je výjimka. Kraj gymnázium nechtěl dál provozovat, tak si školu převezme k 1. lednu 2015.