Zastupitelé Kraje Vysočina schválili sloučení 18 středních škol do osmi vzdělávacích centar. Studenti se ale bát nemusí, ti by své obory měli dokončit beze změn. Ilustrační snímek.

Zastupitelé Kraje Vysočina schválili sloučení 18 středních škol do osmi vzdělávacích centar. Studenti se ale bát nemusí, ti by své obory měli dokončit beze změn. Ilustrační snímek. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Potvrzeno. Z 18 středních škol na Vysočině bude 8 vzdělávacích center

  • 1
Střední školství na Vysočině čeká s definitivní platností podstatná změna. Osmnáct středních škol v celém kraji se sloučí do osmi vzdělávacích center. Kraj si od toho slibuje milionové úspory na provozu i platech, prodávat bude také vyprázdněné budovy. Všechny učební obory zůstanou zachovány.

Do osmi nových subjektů se 18 středních škol sloučí k začátku školního roku 2014-15. Zřizovatelské funkce ke Gymnáziu Pacov převezme od 1. ledna 2015 od kraje město Pacov.

Schválené změny

Jihlava: Vznikne Centrum pro technické vzdělávání - po spojení střední průmyslové školy, SŠ technické a SŠ automobilní. Druhým celkem bude Centrum odborného vzdělávání pro obchod a služby. To utvoří obchodní akademie, jazyková škola, SŠ obchodu a služeb i jihlavská "zdravka". Od ledna 2015 pak dojde k přičlenění Domova mládeže a Školní jídelny Jihlava ke střední škole stavební.

Třebíč: Vytvoří se Centrum technického vzdělávání - po spojení místní "průmyslovky" se střední školou řemesel. I v Třebíči bude Centrum odborného vzdělávání pro obchod a služby. To dá dohromady hotelová škola, Obchodní akademie dr. Albína Bráfa a jazyková škola.

Žďár nad Sázavou: Vznikne Centrum technického vzdělávání. To má být "konglomerát" VOŠ a střední průmyslové školy se SŠ technickou.

Velké Meziříčí: Kraj spojí střední školu řemesel a služeb s Hotelovou školou Světlá a obchodní akademií.

Chotěboř: Sloučí se vyšší odborná škola a obchodní akademie se středním odborným učilištěm technickým.

Pelhřimov: Do jednoho celku se sloučí obchodní akademie a gymnázium.

Pacov Toto je výjimka. Kraj gymnázium nechce dál provozovat, tak si školu převezme k 1. lednu 2015 město.

Novou strategii středního školství v kraji schválili zastupitelé. Koncepce počítá se vznikem páteřní sítě center technického vzdělávání a odborného vzdělávání pro obchod a služby. Pro sloučení škol hlasovalo 29 členů pětačtyřicetičlenného zastupitelstva.

Podle radní pro školství Jany Fialové bude sloučením zajištěna stabilita středního školství v kraji. "Důvodem slučování škol a vzniku vzdělávacích center je trvalý pokles počtu žáků, kterých v posledních dvou letech ubylo na Vysočině každoročně kolem tisícovky. To odpovídá přibližně čtyřiceti třídám," uvedla Fialová.

Jak ubezpečil vedoucí krajského odboru školství Miroslav Pech, studenti se změn nemusí bát. "Svůj obor dokončí. Oborová pestrost v kraji zůstane zachována. Možná se jejich škola bude jen jmenovat jinak než v současnosti," poznamenal.

Navržené změny by měly přinést milionové úspory na mzdách, energiích a také z prodeje uvolněných budov. Zrušen nemá být žádný z vyučovaných oborů.

O tom, kolik pedagogů, ekonomických a provozních pracovníků bude odcházet, rozhodnou podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného ředitelé. Kraj má předběžně odhadnutou úsporu osobních nákladů na 7,6 milionu korun ročně. "Centrum vzniklé z více škol bude mít jednoho ředitele," řekl.

,