Bývalý prezident Československa Ludvík Svoboda

Bývalý prezident Československa Ludvík Svoboda | foto: Profimedia.cz

Kraj Vysočina přispěje 80 tisíci na pamětní kámen prezidenta Svobody

  • 20
Levicí ovládané hejtmanství Kraje Vysočina podpořilo 80 tisíci korunami vytvoření pamětního kamene na počest komunistického prezidenta Ludvíka Svobody. Pomník za čtvrt milionu bude ve Svobodově rodném Hroznatíně na Třebíčsku odhalen 16. března u příležitosti 70. výročí bitvy u Sokolova.

Za vším stojí Společnost Ludvíka Svobody, která zažádala o stotisícovou dotaci.

"Přispějeme pouze třetinou nákladů. Zvažovali jsme všechno, co je známé o osobnosti Ludvíka Svobody. Jeho zásluhy o Československo a Českou republiku převažují nad některými spornými momenty, které následovaly především po roce 1968 a po jeho volbě prezidentem," uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Novotný rovněž připomněl Svobodovo působení v československých legiích za první světové války a při formování československé armády během druhé světové války. O Svobodovi nedávno mluvil i budoucí český prezident Miloš Zeman.

"Bojoval za osvobození tehdejšího Československa od fašismu a za to mu patří úcta a dík," uvedl bývalý premiér.

V roce 1968, kdy se stal prezidentem na sedm let, Svoboda podle Zemana postupoval stejně jako tehdejší další vedoucí představitelé státu.

"Pokud jde o působení Ludvíka Svobody ve funkci prezidenta republiky v době normalizace, je zapotřebí vzít v úvahu jeho výrazně zhoršený zdravotní stav, a tím i snížené schopnosti rozhodování," dodal Miloš Zeman.

Ve Svobodově rodném domě v Hroznatíně byl od roku 1985 památník, který připomínal boje za druhé světové války. Počátkem 90. let byl uzavřen. Na domě Svobodu připomíná pamětní deska.

Svoboda ve druhé světové válce vedl československý armádní sbor, který se zformoval v tehdejším Sovětském svazu. Bojovým křtem se koncem února 1943 stala obrana vesnice Sokolovo.