Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Kraj i magistrát hlídají internet úředníků, na poštu ale zvědaví nejsou

  • 0
Podle verdiktu Evropského soudu pro lidská práva mohou zaměstnavatelé pročítat soukromou e-mailovou poštu podřízených. I když na Vysočině v minulosti zejména některé úřady zavedly přísnou kontrolu internetových stránek, které si zaměstnanci v pracovní době prohlíží, do pošty se dívat nechtějí.

Šéfové z hejtmanství i jihlavské radnice už mají z minulosti zkušenosti s tím, že propustili některé své zaměstnance kvůli zneužívání internetu v pracovní době. Do toho teď přišel průlomový verdikt Evropského soudu pro lidská práva: zaměstnavatelé podle něj mohou pročítat soukromou e-mailovou poštu podřízených, když se chtějí ujistit, že práci neflákají.

Podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece by tam otevírali elektronické zprávy zaměstnanců jen zcela výjimečně. „Kdybychom například potřebovali unést důkazní břemeno při řešení pracovněprávního sporu. Nebo pokud by existovala přímá souvislost s významnou újmou způsobenou zaměstnavateli,“ uvedl.

Před lety byl Kadlec u toho, když propouštěli z kraje dva úředníky. Ukázalo se, že prohlížením internetových stránek trávili asi polovinu své pracovní doby. Dalších více než 50 zaměstnanců bylo tehdy potrestáno za mírnější prohřešky srážkou z platu. Plošnou kontrolu od roku 2009 nedělali, spíše volí formu individuálního monitorování. Kontroly, jak úředníci využívají pracovní dobu, ani do budoucna nevylučují.

Maily ale zatím na hejtmanství podle Kadlece nikdy lidem nekontrolovali. „Ctili jsme potřebu nenarušovat a chránit soukromí každého jednotlivce,“ sdělil ředitel. A naprostá většina zaměstnanců podle něj pracuje bezproblémově, a dokonce nad rámec svých povinností.

Na magistrátu hrávali solitaire, teď mají internet na čtvrt hodiny

I vedení jihlavské radnice zjistilo před lety u některých zaměstnanců, že v pracovní době zneužívají internet. Jeden čas tam měla část úředníků oblíbenou hru solitaire. Pak jejich nadřízení zjistili, že tam, kde znemožnili pracovníkům hrát solitaire, vznikla až dvacetiprocentní úspora v produktivitě práce. Následně padaly tresty, mluvilo se o výpovědích a srážkách z platu.

V současnosti tam neplánují kontrolovat e-maily. Mají zavedený systém kontinuální kontroly užívání počítačů a telefonů. Nonstop zaznamenávají navštívené internetové stánky a telefonní čísla, na která zaměstnanec volá z pevné linky.

„Zaměstnanec na konci každého měsíce záznam zkontroluje a potvrdí, která čísla volal služebně a která soukromě. Záznam navštívených stránek a čas na nich strávený může zpětně kontrolovat vedoucí pracovník odboru,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Pracovníci radnice, pokud mají splněné svoje povinnosti, mají možnost v průměru 15 minut denně strávit na internetu k soukromým účelům. „Pochopitelně si tuto dobu musí napracovat. Jsou zakázány adresy například s erotickým obsahem a hry,“ dodal Tulis.

V Boschi jsou tolerantní, soukromé užívání je povoleno

To vedení třebíčské radnice svým lidem plně důvěřuje a počítače nekontroluje. „Kontrolou nám jsou výsledky práce zaměstnanců. Pokud zaměstnanec pracuje dobře, odpovídají tomu výsledky jeho práce,“ uvedla mluvčí Irini Martakidisová.

Podobně postupuje vedení nemocnic v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově. Maily tam pracovníkům číst nebudou. „Zaměstnanci mají k dispozici svoje pracovní e-maily, které mají zaheslované,“ uvedla mluvčí Petra Černo.

A jaká pravidla jsou nastavena ve firmě Bosch Diesel, což je největší zaměstnavatel v kraji?

„Jako součást celosvětového projektu Inspirující pracovní podmínky je v Boschi povoleno soukromé používání internetu a e-mailu,“ uvedl mluvčí firmy Mojmír Kolář. Vše se ve firmě řídí předepsanými pravidly, jejichž dodržování se kontroluje. Zaměstnanci třeba nesmí používat on-line sledování televize nebo poslech rádia.