Kaloni v jihlavské zoologické zahradě. Koncem pracovního týdne si odsud zloděj odnesl tři tyto vzácné kusy.

Kaloni v jihlavské zoologické zahradě. Koncem pracovního týdne si odsud zloděj odnesl tři tyto vzácné kusy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V jihlavské zoologické zahradě zloděj ukradl tři kaloně a jednu želvu

  • 0
Z jihlavské zoologické zahrady zmizela čtyři zvířata. Policie ztrátu jedné želvy a třech kaloňů vyšetřuje jako krádež. Všechna zvířata někdo odnesl z expozice v africké vesnici Matongo. Mohla skončit na černém trhu. Jak je zloděj ze zoo vynesl, je ale pracovníkům zahrady záhadou.

Krádež se odehrála minulý týden v době od čtvrtečního poledne do páteční deváté hodiny ráno. "Pachatel odcizil jednu želvu ostruhatou v hodnotě dvacet tisíc korun. Dále odcizil tři kaloně zlaté, což jsou savci příbuzní netopýrům, v celkové hodnotě šedesát tisíc korun," uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Na kaloně jsou v Jihlavě hrdí. Je to ohrožený a hodně vzácný druh. Ani zdaleka je nechová každá zahrada, zdejší zoo je navíc jako jedna z mála na světě rozmnožuje.

Kaloni v Jihlavě žijí v africké vesnici Matongo. Obývají jednu z chýší. Návštěvníci k nim mají volný vstup. Do tmavé místnosti je pouští automatické dveře, za nimiž je i silný závěs. Pro kaloně je prakticky nemožné, aby odsud uletěli sami. "Zmizely hned tři kusy najednou. Že by uletěly sami, tak není možné ani teoreticky," tvrdí ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

Želvy ostruhaté zoo chová jen o kousek dál, v dalším z domečků africké vesnice. Za pěkného počasí jim chovatelé otevírají výběh. "Z něho se želva sama nedostane. Překážky, které tam má, jsou pro ni nepřekonatelné. Nikoliv však pro návštěvníky," konstatovala ředitelka.

Podle ní by ale v běžné otevírací době někdo jen těžko mohl čtyři zvířata vynést ze zahrady ven. Už jejich samotné vytažení z výběhů, když zoo navštíví tisíce lidí denně, by se těžko dalo provézt nepozorovaně.

Na kaloně by stačila pet lahev, na želvu je třeba cestovní taška

"Kaloně by mohl, kvůli jejich ostrým zubům jen v silných rukavicích, nacpat do uřízlé pet lahve. Ale želva je poměrně velká. Na tu by potřeboval alespoň cestovní tašku," přemýšlí Kubíková. Želva ostruhatá se dožívá šedesáti až sta let, po celou dobu roste. V době dospělosti mívá i více než 15 kilogramů.

Jestliže někdo zvířata skutečně odcizil, nejspíš tak učinil kvůli jejich dalšímu prodeji na černém trhu. "Nedovedu si představit, že by někdo chtěl doma v bytě chovat na stropě kaloně. A i želva ostruhatá je na domácí odchov přeci jen trochu velká," podotkla Eliška Kubíková.

Finanční ztráta není pro zoologickou zahradu až tak zásadní. Mnohem víc jí mrzí ztráta z pohledu chovatelského. Kaloni jsou vzácní, s želvou se pak chovatelé doslova piplali spoustu let. "Roky jsme do nich investovali spoustu sil a energie. Taková ztráta hodně zamrzí," řekla ředitelka.

Podle ní jde o vůbec první krádež zvířat ze zoologické zahrady v její novodobé historii. Poslední případ zoo eviduje z roku 2005, kdy shodou okolností zloděj odnesl rovněž dva kaloně zlaté (více čtěte zde).

Policisté se v souvislosti s krádeží obracejí na veřejnost. "Žádáme občany, kteří si v době krádeže všimli v okolí výběhu želv, místnosti určené k chovu kaloňů nebo na jiném místě zoologické zahrady a jejího okolí podezřelé osoby nebo osob, aby se přihlásili na tísňovou linku 158," vyzvala Jana Kroutilová.