Přírodní koupací biotop mají také v Kovalovicích na Moravě. Ten vznikl jako vůbec první koupací biotop v republice.

Přírodní koupací biotop mají také v Kovalovicích na Moravě. Ten vznikl jako vůbec první koupací biotop v republice. | foto: CzechTourism

Idea koupaliště v Třešti žije, lidé si ale počkají o rok déle

  • 0
Letní koupání na otevřeném koupališti s čistou vodou si v roce 2015 budou moci užívat i obyvatelé Třeště na Jihlavsku, pokud vyjdou plány radnice šestitisícového města. Chce zřídit koupací biotop.

Původně se mluvilo o možném zprovoznění areálu koupaliště v lokalitě na Malvínách už v roce 2014. Nyní je jasné, že si budou muset obyvatelé Třeště ještě rok počkat.

"Předpokládám, pokud nenastane komplikace ve vydání rozhodnutí, že budeme v květnu roku 2015 koupaliště otevírat," řekl starosta Třeště Vladislav Hynk.

V příštím roce se podle něj nepodaří projekt dokončit. "Osobně jsem si myslel, že bude na koupací biotop jednodušší získávání různých povolení," přiznává Hynk.

Už v září třešťští zastupitelé odsouhlasili výkup šesti pozemků, na kterých by mělo koupaliště stát. Pozemky o celkové výměře 1,6 hektaru radnice koupila od firmy Dinor za 5,8 milionu korun.

Stavba koupaliště by měla vyjít bez atrakcí zhruba na dalších 10 milionů korun. Jak zafinancovat atrakce, bude vedení města řešit příští rok. "Ale nějaká drobná skluzavka i vířivky tam budou," slíbil Hynk.

Voda bude bez chemie, o čistotu se postarají kořeny

V tuto chvíli radnice pracuje na studii přírodního koupacího biotopu. Tu chce představit a schválit na únorovém jednání zastupitelstva města. "Do rozpočtu města uvolňujeme čtyři miliony korun," dodal Hynk s tím, že peníze budou určeny na první etapu projektu, především zemní práce.

Koupaliště v Třešti

Vodní nádrž bude mít celkem přes 2 tisíce metrů čtverečních plochy, z toho brouzdaliště zabere asi 300 metrů čtverečních. Bazén pro neplavce s hloubkou vody do 1,5 metru bude mít rozlohu 680 metrů čtverečních. Zbytek, zhruba tisíc metrů čtverečních, bude plocha pro plavce s hloubkou do 2,7 metru.

"Nerozhodli jsme se pro klasický bazén nebo pro kryté koupaliště, protože by bylo hodně provozně nákladné, u námi zvolené varianty by měly být provozní náklady zajištěny nízkým vybraným vstupným," dodal starosta. Náklady na jeho provoz by se pak měly pohybovat přibližně kolem dvou set tisíc korun ročně.

"Nebude to jen klasický bazén, měl by mít i zajímavý tvar s částí pro neplavce, brouzdaliště pro děti i část pro plavce," dodal Hynk. Nádrž nebude přírodní, bude mít vanu ze speciální fólie a napouštěna bude čistou vodou z vrtu.

Voda v nádrži nebude upravována chemicky. Uzavřeným oběhem bude proudit přes kořenový filtrační systém.

Město by rádo na stavbu koupaliště využilo dotací. "Budeme hledat i nějakou pomoc z jiných zdrojů, v tuto chvíli ale zatím nemáme jasno z jakých. Rok 2014 bude, co se týče dotací, komplikovaný, možností nebude moc," tuší starosta.

V šestitisícovém městě je dlouhodobě hlad po kvalitním koupání. Nejbližší koupaliště s upravovanou vodou a obsluhou je jihlavský akvapark Vodní ráj.

Nedaleko Třeště se pak v Čenkově nachází zatopený lom. Ten však není příliš vhodný pro malé děti a nezkušené plavce.

Vodnímu ráji roste konkurence

A právě jihlavskému Vodnímu ráji roste v nových koupalištích konkurence. Jen letos otevře nový akvapark v Třebíči a Žďáru nad Sázavou. O krytém bazénu uvažují i Novoměstští.

"Koupaliště v okolí rostou jako houby po dešti. Je to pro nás svým způsobem konkurence, bude pro nás zásadní udržet stávající klientelu, to znamená, že musíme držet ceny, pokud to bude možné, a přicházet s novinkami, které návštěvníky přilákají, konkurence nás k tomu bude tlačit," řekl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které Vodní ráj provozují.

Jednou z novinek v jihlavském akvaparku by v příštím roce mohlo být nové volejbalové hřiště, vedle stávajících dvou. Přestože Vodní ráj má vodu ve venkovních bazénech vyhřívanou, zásadní pro návštěvnost stále bude hezké počasí.

Koupaliště v Lukách omládne

V Lukách nad Jihlavou, kde letos tamní koupaliště oslavilo půl století provozu, plánují jeho rekonstrukci. Za sezonu loucké koupaliště průměrně navštíví 25 tisíc návštěvníků.

"Rekonstrukci chystáme na příští rok," potvrdil starosta městyse Viktor Wölfl s tím, že projekt oprav se právě rodí.

S rekonstrukcí by se rádi co nejvíce vyhnuli koupací sezoně. "Pokud by se nám podařilo začít s opravami na jaře, ještě v průběhu koupací sezony bychom chtěli opravené koupaliště otevřít. Jinak bychom se pokusili koupaliště provozovat v současném stavu ještě jednu sezonu a rekonstrukci provést po ní," dodal starosta Luk nad Jihlavou.

Díky rekonstrukci by měl bazén mít vanu z nerezu. Stávající budova se zázemím bude zdemolována, místo ní vznikne dřevostavba s novým zázemím, jako jsou šatny, toalety či občerstvení.

Horní limit rekonstrukce by měl být 20 milionů, rekonstrukci bude městys hradit pomocí úvěru.