Studentka oboru kynologie České zemědělské akademie v Humpolci Michaela Havlíčková vede výcvik svého psa

Studentka oboru kynologie České zemědělské akademie v Humpolci Michaela Havlíčková vede výcvik svého psa | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kotce daleko, na psy není čas, říkají studenti kynologie v novém působišti

  • 0
Obor kynologie, který se v minulosti vyučoval na havlíčkobrodské pobočce České zemědělské akademie byl z ekonomických důvodů přestěhován do Humpolce. Nestudovalo zde totiž tolik žáků, aby se provoz areálu zaplatil.

Se stěhováním studenti v Brodě nesouhlasili, jejich výtky směřovaly ke zřizovateli školy, jímž je kraj Vysočina, a k řediteli akademie Otakaru Březinovi.

V Humpolci se již téměř měsíc učí. "Z našeho pohledu jsme stihli téměř vše - kynologický areál, učebny, ubytování. Samozřejmě existují provozní problémy, které musíme řešit za chodu," konstatoval ředitel Březina.

Spokojená je i radní kraje pro oblast školství Marie Kružíková. "Areál jsem viděla, myslím, že studenti mají srovnatelné, ne-li lepší podmínky než v Brodě. Musí si jen zvyknout," vyjádřila se Kružíková.

Studentka oboru kynologie České zemědělské akademie v Humpolci Michaela Havlíčková vede výcvik svého psaStudentka oboru kynologie České zemědělské akademie v Humpolci Michaela Havlíčková vede výcvik svého psaPes studentky oboru kynologie České zemědělské akademie v Humpolci Michaely Havlíčková

"Tři roky jsem byla zvyklá v Havlíčkově Brodě. Je to těžké. Intr je ale v pohodě, areál celkem taky. Jediný problém je v rozvrzích. Pokud máme první hodinu ve škole, nestíháme. Každý z nás tady vstává v šest ráno, aby se stihl postarat o psy, pak musí na snídani, převléci se, připravit se do školy a teprve poté může vyjít směrem do školy na hodinu. To se dá sotva stíhat," stěžovala si maturantka Michaela Havlíčková.

Rozvrh si ještě nesedl

Určité problémy přece jen podle ředitele nastaly. Týkají se například rozvrhu. Ten se totiž od 1. září měnil již sedmadvacetkrát.

"Vždy někdo přijde s návrhem na vylepšení. Snažíme se hlavně, aby studenti nemuseli mezi školou a školním statkem přecházet více než jednou denně. Přeci jen je to dost daleko. Minimálně jednou denně je to ale nutné. Aby nemuseli přecházet i na snídaně, vozíme jim je. Na obědy sem přijdou, ale večeři si mohou vzít s sebou," vysvětlil Březina.

Škola se snažila rozptýlit obavy studentů týkající se špatného dopravního spojení z Havlíčkova Brodu. Akademie požádala České dráhy o připojení jednoho vagonu k poslednímu nedělnímu vlaku z Havlíčkova Brodu.

V pátek dopoledne a v neděli večer pak zajistila na trase Humpolec – Havlíčkův Brod zvláštní autobus, kterým mohou studenti jezdit.

Studenti si musí zvyknout

"Chápu, že když děti přijdou odněkud, kde jsou zvyklí, do něčeho úplně nového, chvíli trvá, než to překonají," doplnil ředitel.

Na statku je ubytována zhruba padesátka studentů třetího a čtvrtého ročníku. Ti mají psy a praktickou výuku. V prvních dvou ročnících se kynologii věnují pouze teoreticky.

Studentka oboru kynologie České zemědělské akademie v Humpolci Michaela Havlíčková vede výcvik svého psa

Kromě studentů sem přešlo i všech dvanáct učitelů z havlíčkobrodské pobočky.

Ne vše se však studentům na novém působišti líbí. "Kotce jsou daleko, je tady tma a kvůli rozvrhu nemáme na psy moc času. Elektriku zaváděli až teď, báli jsme se, abychom tady nespadli do nějaké jámy. Líbí se mi sice, že nám vozí snídaně, i intr je pěkný. Ale myslím, že to nikdy nebude takové jako v Brodě," uvedla studentka čtvrtého ročníku Kateřina Švihovcová.

Na přesuny ze statku do školy a zase zpět na statek si stěžují i ostatní. "Vadí mi, že musím každý den několikrát chodit přes celé město. Měli jsme strach, že nám z Brodu nic nepojede, ale to se vyřešilo tím, že každou neděli a pátek jezdí speciální autobusy. Je to všechno nové, ale myslím, že si zvykneme," zhodnotil čtvrťák Jan Málek.