Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti, kde se v roce 1949 při promluvě...

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti, kde se v roce 1949 při promluvě faráře Josefa Toufara pohyboval křížek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kostel, ve kterém se hýbal kříž, potřebuje opravy za miliony

  • 6
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti patří mezi nejznámější venkovské svatostánky v Česku. Potřebuje však opravu za několik milionů korun. Kvůli tomu nyní vzniká nadační fond, jenž bude přijímat dary na nutnou opravu.

"Chceme pomoci té památce, obnovit její hodnotu," řekla místní obyvatelka Věra Kovandová, která je předsedkyní správní rady nově založeného fondu.

Číhošťský zázrak

Kněz Toufar působil v Číhošti od roku 1948. Na třetí adventní neděli v roce 1949 se konala v místním kostele mše svatá. Páter Toufar při promluvě řekl: "Zde ve svatostánku je náš Spasitel."

Při těchto slovech se začal křížek v kostele pohybovat. Asi po trojím pohybu zůstal otočen ke kazatelně a nakloněn. Komunisté později Toufara obvinili, že vše zinscenoval. Kněz zemřel 25. února 1950 na následky krutého mučení ve věznici ve Valdicích.

Kostel je po takzvaném číhošťském zázraku a následných neblahých událostech v padesátých letech známý v celé republice i daleko za českými hranicemi (více o zázraku čtěte zde). 

V sobotu ráno se v kostele uskutečnila smírná bohoslužba k připomínce výročí 110 let od narození faráře Toufara, který se stal obětí komunistického vyšetřování tehdejší události.

Oprava věže vyjde na milion

Zřizovatelem nadačního fondu, ve kterém se sešli věřící i nevěřící, je obec Číhošť ve spolupráci se třemi okolními vesnicemi.

Nejnákladnější bude odhalení a obnova fresek celkem za dva miliony. Na jejich průzkum letos přispěl kraj. "Památkáři chtějí, aby byly fresky zachovány," uvedl číhošťský páter Josef Pospíšil.

Další milion bude stát oprava věže a venkovní nátěr kostela. Peníze budou nutné i na renovace oltářů, elektroinstalace a nové schody. Obnovu potřebuje i fasáda sousední fary.

"Nejnutnější opravy chceme zvládnout již do letošní srpnové pouti. Budeme je dělat svépomocí," doplnila Věra Kovandová.

Fond už brzy spustí vlastní internetové stránky, kde zveřejní číslo účtu i jednotlivé dárce, pokud si to budou přát. "První dárci se nám už hlásí," doplnila předsedkyně správní rady.

Další činností fondu bude příprava podkladů pro žádosti o státní i evropské dotace. V Číhošti budou přijímat i dary ve formě řemeslných služeb či materiálu na opravy. Získané peníze převedou na účet farního úřadu. O přidělení daru na konkrétní opravu rozhodne správní rada fondu po konzultaci se správcem kostela.

Do Číhoště jezdí lidé z celé České republiky i z ciziny. Třeba i z Austrálie, USA, Kanady, Venezuely či Dánska, což dokazují zápisy v místní pamětní knize. Výjimkou nejsou ani autobusové výpravy ke svatostánku.