Kostel svatého Víta na břehu Želivské přehrady.

Kostel svatého Víta na břehu Želivské přehrady. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kostel na břehu Želivské přehrady vysuší. Archeologové zahájili výzkum

  • 0
Záchranný archeologický výzkum kostela svatého Víta v zatopené Zahrádce nedaleko Ledče nad Sázavou se konal v souvislosti s akcí, která má památku na břehu Želivské přehrady odvodnit a opravit. Výzdoba v presbytáři navazuje na nástěnné malby v románské rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě.

Po odkrytí maleb v roce 1976 odborníci dokonce uvažovali, že by v kostele sv. Víta v Zahrádce mohlo být i vyobrazení vládnoucího rodu Přemyslovců, což by byl ve venkovském prostředí naprosto ojedinělý nález.

Nástěnné malby jsou v původním stavu a čekají na restaurování, které bude možné provést spolu s opravou interiéru kostela až po celkovém vysušení stavby.

Kostel svatého Víta v Zahrádce

Svou dosud známou historií sahá až k počátku 12. století. Nejstarší dochovaná písemná zmínka pochází ze 26. července 1219, kdy byla ves s kostelem a přilehlým újezdem darována vyšehradské kapitule.

Při východní stěně kostela se konala první fáze archeologického průzkumu. "Při této straně kostela jsme objevili 25 zachovaných hrobů. Našli jsme i zlomky keramiky mezi 13. až 18. stoletím a fragmenty keramické střešní krytiny (prejz)," vysvětlil Pavel Macků, archeolog Národního památkového ústavu z odborného pracoviště v Telči.

Nejstarší hrob pochází podle Pavla Macků z doby první románské fáze kostela. "Dva hroby je možné i přes chybějící doprovodné nálezy datovat před konec 13. století. Byly totiž narušeny výkopem pro dodnes stojící kostelní věž, stavěnou v tuto dobu," poznamenal Macků. Zbytek objevených hrobů tvořily barokní a časově neurčitelné.

Odkryté barokní hroby při zdivu kněžiště kostela sv. Víta v Zahrádce.

Hroby narušené barokním pilířem kostela sv. Víta v Zahrádce.

Archeolog Pavel Macků odkrývá jednu z dochovaných dřevěných rakví u kostela sv. Víta v Zahrádce.

Kromě fotografické, kresebné a písemné dokumentace hrobů se při průzkumu konala i dokumentace odkrytého zdiva. "Obnažené zdivo dobře dokumentuje vývoj románského, gotického a barokního kostela," popsal Pavel Macků.

Ojedinělé prohlídky kostela

Běžně nepřístupný kostel si mohou v roce 2012 prohlédnout návštěvníci v několika termínech, kdy zde občanské sdružení Přátelé Zahrádky připravuje mimořádné prohlídky a kulturní akce.

Snímky zatopené Zahrádky

Kostel sv. Víta zájemci navštíví poprvé v pátek 1. června, kdy se zahrádecký kostel zapojí do celostátní akce Noc kostelů. "V 19. hodin zde začne koncert Doteky strun a kouzla měchu loutnisty Jindřicha Macka a akordeonistky Jitky Baštové z Havlíčkova Brodu. 16. června se v Zahrádce uskuteční od 14:00 Zahrádecká pouť," řekla Marie Jirková z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

V sobotu 1. září se kostel zase zapojí do akce Hradozámecká noc. Poslední možnost návštěvy budou mít zájemci 27. října, kdy se v kostele bude konat od 14:00 Dušičkové setkání.

Kostel je jednou z mála dochovaných památek na městys Zahrádka, který musel v letech 1970 - 1976 postupně ustoupit napouštění přehradní nádrže Švihov na řece Želivce, která byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro Prahu a část Středočeského kraje.

Zaniklý městys Zahrádka na břehu Želivské přehrady (nebo taky nádrže Švihov).

Zaniklý městys Zahrádka na břehu Želivské přehrady (nebo taky nádrže Švihov).