Středa 27. května 1942, 10:35. Výbuch bomby, kterou na stojící Heydrichův Mercedes 320B hodil parašutista Jan Kubiš (ve výřezu), zdemoloval stěnu vozu, prorazil pravou zadní pneumatiku a vyvrátil dveře. Také vyrazil skla kolem projíždějící tramvaje. Heydrich se ještě pokusil střílet po Jozefu Gabčíkovi, výbuchem byl zraněn. | foto: koláž iDNES.cz

Snímek o atentátu na Heydricha by mohl vyvolat zájem jako Titanic

  • 4
Americký snímek Anthropoid bude dalším filmovým zpracováním atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Těší se na něj i Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu. S filmaři téma konzultoval a při natáčení spolupracoval. „Čeká nás boom, který se bude týkat operace Anthropoid,“ myslí si.

Parašutista Jan Kubiš z Dolních Vilémovic na Třebíčsku, který před třiasedmdesáti lety provedl společně s Josefem Gabčíkem atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se znovu objeví i na filmovém plátně. Po legendárním československém filmu Atentát (1964) a americkém snímku Operace Daybreak (1975) bude jedním z hlavních hrdinů koprodukčního thrilleru Anthropoid.

„Premiéra by měla být příští rok. Myslím, že filmaři by ji chtěli směrovat na 27. květen, tedy den, kdy Kubiš s Gabčíkem atentát v roce 1942 uskutečnili,“ říká Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.

Josef Gabčík (vlevo) a Jan Kubiš v Bellasis ve Skotsku v roce 1941.

Snímek se u nás letos točil v mezinárodní produkci a s hvězdným obsazením. Neuškodil pohled cizích filmařů té látce?
Myslím, že ne, protože vedle americké produkce hrála významnou roli i česká. Zaangažovaný je David Ondříček, díky čemuž je v tom také český pohled. Režisérem je Angličan a téma studoval dlouho. Bohužel se nemohl dostat ke všem materiálům, ke kterým máme přístup my historici. Řada nových věcí vychází v češtině, měl jazykovou bariéru, musel čerpat ze starších materiálů vydaných v Británii. S tím se potýkal. Nicméně si myslím, že téma nastudoval dobře. Zároveň je nutné brát v potaz, že je to film. Musí vyprávět příběh v omezeném čase. Nelze tak do něj naplno zapojit úplně všechny postavy, které figurovaly v reálu. Příklad: domácích spolupracovníků byly určitě desítky. Kdyby se měli objevit všichni, divák by se hned ztratil. Další zjednodušení - parašutisté budou vystupovat pod svými skutečnými jmény, přitom v reálu měl Jan Kubiš postupně dokonce tři krycí jména.

Objeví se ve snímku i Marie Kovárníková, dívka původem z Ohrazenic na Třebíčsku? Kubiš se s ní zřejmě setkal až v Praze na jaře 1942. Marie mu pomohla dostat se v předstihu k Heydrichovu mercedesu, aby si ho mohl prohlédnout. Údajně s ním také byla těhotná a pak potratila.
Ano, je tam. Původně měla být v příběhu Gabčíkova přítelkyně Liběna, nakonec tvůrci i po konzultaci se mnou v přípravné fázi zvolili Marii. Hraje ji francouzská herečka Charlotte Le Bon.

Rudolf Jelínek v roli hrdiny Jana Kubiše ve snímku Atentát z roku 1964.

Jana Kubiše si zahrál Jamie Dornan, dnes už filmová hvězda. Konzultoval s vámi, jak ztvárnit postavu?
Během přípravné fáze jsme vypracovávali profily charakterů postav. Co měli za sebou, jací byli, jejich hodnocení. S tím se seznámil, zároveň prošel krátkým výcvikem v nejrůznějších vojenských oblastech, jako je sebeobrana, učil se manipulaci s padákem, střelbu, pudovou střelbu. Herci tam měli poměrně dost textu, takže další konzultace v časovém presu nebyly možné.

Co jste vy jako odborník na Jana Kubiše, s jehož osobností máte intenzivně propojený svůj profesní život, říkal na výběr herce, jeho vizáž či styl hraní? Řekl jste si ano, tohle je dobré, nebo ve vás převládly jiné pocity?
Řekl jsem si, že je to dobré. I proto, že Jamie má obrovské množství fanynek a díky tomu má příběh šanci stát se hojně navštěvovaným v kinech a známým v celém světě. Uvidíme, zda se třeba přiblíží filmu Titanic. Obrovské množství lidí se po jeho natočení začalo zajímat o Titanic - i mladé holky, které netušily, že něco takového někdy bylo. Začaly najednou řešit tyhle věci. Myslím, že také nás čeká v brzké době boom, který se bude týkat operace Anthropoid, což je dobře. Ten příběh je opravdu silný, dlouho trochu přehlížený. Přičemž je mi jasné, že se u nás najde spousta kritiků, kteří film strhají, ale to je u historické látky vždycky. Kdo někdy přičichl k natáčení filmu, ví, jak je těžké utvořit příběh srozumitelný pro všechny.