Kontroverzní Ortel burcoval v Počátkách proti islámu a multi-kulti světu

  • 132
V Počátkách na Pelhřimovsku se v pátek večer uskutečnil koncert kapely Ortel, kterou mnozí považují za xenofobní až neonacistickou. O to více udivilo, že si skupinu pozvalo přímo město. Proti tomu se sice peticí ohradila část zastupitelů, koncert ale proběhl bez problémů a bavil tři stovky lidí.

„Cítit se budou v právu, ti v tom černým hávu, útočí jen v davu a svatou válku ctí. Pro Alláhovu slávu, uříznou ti hlavu, mají jen o to snahu, zastavme šílenství!“ zpíval zaplněný sál v počátecké sokolovně.

A píseň nazvanou Mešita, mimochodem kvůli které podala na kapelu žalobu Muslimská obec, notovali s Tomášem Ortelem lidé dál. „Cítím se podveden, když ti, co vedou zem, diskutovat chtěj s arabským vrahem. Xenofobní strach bije na poplach. Řeknu jen pár vět, nechci multi-kulti svět!“ dralo se z hrdel téměř třech stovek lidí.

Kapela Ortel, některými považována za xenofobní a napojenou na neonacistické buňky, v Počátkách odehrála jedno ze svých mnoha vystoupení. Výjimečné ale bylo vyhrocenou atmosférou, která koncertu předcházela.

Skupinu si totiž pozvala městská organizace, která hledala kapelu, jež by pro obyvatele koncert odehrála. „Jelikož disponuji určitým rozpočtem, mám nastavené mantinely, kam si můžu vyskočit. Oslovila jsem mnoho skupin. Cenově vyšel nejlépe Ortel,“ vysvětlovala vedoucí kulturních zařízení Ludmila Marková.

Texty jsou prý stejné jako komentáře prezidenta Zemana

Kapelu si údajně důkladně prověřila a pročetla její texty. A neshledala v nich nic extremistického ani xenofobního. „Texty jsou naprosto stejné, jako když pan prezident řekne, že to, co se děje s přistěhovalci, je rakovina a že nejdříve musíme myslet na naše vlastní děti,“ tvrdí Marková. „Co je špatného na tři roky staré písničce Mešita, která je o tom, co se dnes děje?“ ptá se ředitelka.

Proti pořádání koncertu se však tvrdě postavila část počáteckých zastupitelů a sepsali petici. Město pak dalo od pořadatelství ruce pryč. Kulturní zařízení se však s kapelou dohodlo na pronájmu sálu a vystoupení tak uspořádal přímo Ortel (více čtěte zde).

„Počítali jsme, že to město nakonec odřekne, že nebude koncert vůbec. Přeci jen jsme proti systému, který tady funguje. Míříme i proti starostům a pohlavárům ve městech. Ale byla nám navrhnuta varianta, že si sokolovnu můžeme pronajmout my a koncert uspořádat,“ vysvětlil krátce před pátečním koncertem Tomáš Ortel.

Kapelu v Počátkách podpořil vyprodaný sál. I když by se do sokolovny vešel dvojnásobek lidí a zájem o koncert byl i po předkoncertovém humbuku obrovský, bylo do prodeje uvolněno jen 250 lístků. Už v předprodeji se po nich velice rychle zaprášilo.

Že jsou neonacisté? To je urážka všech návštěvníků koncertu

„Zájem lidí je obrovský,“ souhlasil Ortel. Odmítl ale, že dorazili extremisté. „Máme za fanoušky všechny druhy lidí, co existují. Jsou to běžní a normální lidé tohoto státu,“ konstatoval. V sále opravdu byli lidé nejrůznějšího věku, muži a ženy, staří i mladí. Holohlavých jen minimum. „Pokud někdo tvrdí, že návštěvníci koncertu jsou neonacisté, je to urážka všech lidí, kteří tady dneska jsou,“ doplnila Marková.

Ortel tvrdí, že jeho kapela zpívá jen o tom, co ji v Česku trápí. V jejích písních se objevují témata, jako je islamizace Evropy, příliv uprchlíků, ale třeba i kritika zrušení trestu smrti nebo, jak je dnes složité poctivě si vydělat na chleba.

„Nejsme neonacistická kapela, nikdy jsme jí nebyli a nikdy jí nebudeme,“ odmítá spojitost s krajní pravicí. Frontman skupiny však v minulosti stál i u zrodu někdejší kapely Conflict 88, jež už číslicemi v názvu odkazuje na neonacistický pozdrav Heil Hitler, a sepsal píseň, která se později stala hymnou Dělnické strany.

I proto bývají vystoupení Ortelu obvykle pod dohledem policie. Nejinak tomu bylo i v pátek v Počátkách. „Před vystoupením, během něho ani po něm jsme však nezaznamenali žádné narušení veřejného pořádku ani jiné protizákonné jevy,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

„Ortel se trefil lidem do nálady. Bohužel je to nálada extrémní“

„Ani já nemám zprávy, že by se něco mimořádného dělo,“ poznamenal v sobotu dopoledne Štěpán Černoš, jeden z nejvýraznějších odpůrců koncertu a jeden z autorů petice proti jeho konání.

„Humbuk kolem koncertu nepovažuji za zbytečný. Šlo mi o princip, o to, co Tomáš Ortel hlásá, jak se chová, jakou má minulost. Otevřela se diskuse, zda je vhodné, aby takový člověk vystupoval v městském zařízení za peníze města,“ řekl.

Podle Markové však autoři petice způsobili přesný opak toho, co chtěli. O koncert byl enormní zájem i díky nechtěné reklamě, kterou kapele petice udělala. „A vše proběhlo naprosto hladce. Návštěvníci tu vytvořili perfektní atmosféru, koncert si užili,“ pravila. „Doba, kdy mi někdo nařizoval, kterou kapelu můžu nasadit a kterou ne, už je naštěstí dávno pryč,“ doplnila.

„Ortelovi se podařilo trefit lidem do nálady a do situace, která se v Evropě momentálně odehrává. Jeho texty vystihují, co si velká část lidí myslí. Bohužel, jejich názor je v tomto hodně extrémní a kapela postoj, který není řešením, v lidech ještě rozdmýchává,“ nesmířil se s úspěchem koncertu Černoš.

Tomáš Ortel má o tomto víkendu na Vysočině hned dva koncerty. Kromě pátečního v Počátkách se představí v sobotu v Novém Městě na Moravě. Tam bude mít od 21 hodin akustické vystoupení v baru Ballas. „Takové problémy, jako tady v Počátkách, tam ale rozhodně nemáme,“ pravil.