Symbolický kříž z Budínky přikryla černá látka.

Symbolický kříž z Budínky přikryla černá látka. | foto: Miroslav Mareš, MF DNES

Komise řešila růžový kříž z Budínky. Nově ho překrylo černé plátno

  • 29
Kříž z louky Budínka na Jihlavsku, který připomíná násilnou smrt německých starousedlíků po druhé světové válce, stále budí emoce. Přestupková komise v Polné řešila jeho říjnové přetření na růžovo, mezitím ho překrylo černé plátno.

Loni v den státního svátku, 28. října, kříž natřeli na růžovo členové České strany národně sociální (ČSNS). Případem se zabývala také policie, kvalifikovala ho pouze jako přestupek.

"Natření kříže byla nezbytnost, museli jsme tehdy udělat takovou věc, aby bylo vidět naše prohlášení. Jsme malá strana," řekl v pátek místopředseda ČSNS Michal Klusáček. Česká strana národně sociální vznikla v roce 1897 a jejími významnými představiteli byli v minulosti například Václav Klofáč, Edvard Beneš, Petr Zenkl nebo Milada Horáková.

Co se stalo v květnu 1945 na Budínce?

V pátek dopoledne na jednání komise v Polné přišli Milan Litavský z Dobronína jako poškozený majitel pietního kříže a místopředseda České strany národně sociální Michal Klusáček jako obviněný.

"Náklady na odstranění růžové barvy z kříže jsou kolem čtyřiceti tisíc korun bez daně," řekl před začátkem jednání Litavský. V nákladech je například i postavení lešení a použití elektrocentrály k očištění pomníku a kolem dvaceti tisíc korun by stály nové nátěry barvou.

Přestupkové řízení bylo údajně zastaveno

Celé jednání přestupkové komise bylo neveřejné. "Obě strany se na natření kříže dívají rozdílně," řekl v pátek odpoledne k průběhu jednání tajemník Městského úřadu v Polné Pavel Novák.

"Postavení kříže byla akce, my jsme udělali reakci," řekl národní socialista Klusáček.

Lidské ostatky nalezené loni v srpnu na louce Budínka jsou v Jihlavě. Více než deset krabic přivezl policejní vyšetřovatel Michal Laška.

Na celé jednání přestupkové komise měli přístup pouze Milan Litavský a Michal Klusáček jako účastníci řízení. "Nemohu k výsledku jednání nic říci, protože naše rozhodnutí zatím nenabylo právní moci," uvedl tajemník Novák.

Litavský i Klusáček však shodně potvrdili zastavení přestupkového řízení. "Údajně neexistuje žádný svědek natření kříže na růžovo, i když se pan Klusáček k tomu sám přihlásil," řekl Litavský. Kříž na Budínce tak zatím zůstane i po jednání přestupkové komise dál růžový.

"Řízení bylo zastaveno, ale pan Litavský se, předpokládám, odvolá," dodal k výsledku jednání přestupkové komise místopředseda národních socialistů Klusáček.

Klusáček: Zahalení jako uctění památky nevinných obětí války

Kříž na louce Budínka je od pátku celý v černém plátně. "Zahalením kříže do černého jsme uctili památku nevinných obětí druhé světové války," řekl místopředseda národních socialistů Michal Klusáček. Sám má k Vysočině osobní vztah. Jeho rod z otcovy strany má kořeny v Polné.

Nedaleko zahaleného kříže se na Budínce objevil také malý dřevěný kříž s přišpendleným nápisem "nevinným obětem druhé světové války". A na další tabulce je politický projev prezidenta Edvarda Beneše z prosince 1945 opatřený barevným logem českých národních socialistů.

Místopředseda ČSNS Michal Klusáček potvrdil, že jde o politickou akci členů organizace národních socialistů z Prahy 1. "Zahalený kříž má symbolizovat smutné výročí vzniku protektorátu Čechy a Morava. Památníky německým nacistům by neměly stát," řekl místopředseda národních socialistů Michal Klusáček.

Oběti z Budínky však byli většinou sedláci německé národnosti, nebo kovář, kolář či učitel. A zahynuli po válce.