Kočičí útulek ve Skrýšově na Jihlavsku. Žije v něm na 150 koček. Útulek má ale...

Kočičí útulek ve Skrýšově na Jihlavsku. Žije v něm na 150 koček. Útulek má ale mnoho kritiků a jeho praktikami se zabývá i policie. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kočičí útulek prošetřuje policie. Kritici ho napadají na internetu

  • 23
Útulek ve Skrýšově se stará o 150 zvířat. Podle svých odpůrců však vybrané peníze používá na jiné účely. Jeho majitelka kritiku odmítá jako neopodstatněnou. Útulek ztratil zastřešení větší organizace, prošetřuje ho policie a zrušila s ním smlouvu například radnice v Havlíčkově Brodě.

Jediný kočičí útulek na Vysočině, který se nachází ve Skrýšově, místní části Polné, řeší nepříjemnosti. Skupina odpůrců na sociální síti vytvořila jeho „antistránku“, kde píše o jeho údajných problémech. Dnes čítá přes 700 příznivců, kteří poukazují na to, že peníze dárců nejdou, kam mají, nebo že kočky odsud odcházejí nemocné.

Pohled veterináře

Kočky ohrožují různé nemoci. Přímým kontaktem, například hlazením, se od nich člověk může nakazit ušní formou svrabu, plísněmi a čistě hypoteticky také vzteklinou. „Ta už se u nás ale deset let nevyskytla,“ uklidňuje veterinář Zdeněk Pohanka.

Jeho kolegyně jezdí do útulku ve Skrýšově na pravidelné kontroly, prý je zde vše v pořádku. Sám vidí v kampani spíše snahu útulek pošpinit a osobní antipatie vůči provozovatelce.

„Před dvěma lety jsme odtamtud jednu kočku zachránili. Přijeli jsme o pár hodin dřív, než jsme měli. Takový bordel a hlavně zápach jsem nikdy nezažila. Prý údajně malovali a nestíhají. Vzali jsme rychle kočku a běželi pryč. Na veterině jsme zjistili, že má kočička průjem, horečku, je nachlazená a má bolavá zanesená ouška... Teď ji máme dva roky doma a je spokojená. Ale je mi hrozně líto těch, co tam pořád jsou,“ svěřila se například Kateřina Švengrová ze Žďáru nad Sázavou.

Podle veterinářů se však nedá při takovém počtu koček - útulek jich má téměř 150 - stoprocentně zaručit plné zdraví. „U koček existuje řada infekcí, s nimiž se průběžně bojuje. Navíc se zvířata do útulku dostávají v hrozném stavu, prostydlá, zubožená...,“ říká žďárská veterinářka Pavla Košťálová, která v útulku občas vypomáhala a sama si odsud nedávno odvezla kotě.

Veterina útulek kontroluje pravidelně, problémy nenašla

„Já jim fandím, jsem ráda, že fungují. Jsem vděčná, že je kam umístit kočky a starají se tu o ně v rámci svých možností. Při obratu a příjmu, jaký mají, to dělají nejlíp, jak dovedou,“ podotkla Košťálová. „Obdivuji je vůbec za to, že to dělají. Protože takové fámy a nenávist, co se proti nim vyvrbila, to by jen tak někdo psychicky nevydržel.“ dodala veterinářka.

Kontroly veterinářů chodí do Skrýšova pravidelně i kvůli udání. „Poslední byla v listopadu 2014, dopadla dobře stejně jako ty ostatní,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka.

Podle Jany Grigerkové, která je dcerou majitelky útulku, vše začalo stížnostmi úzké skupiny lidí. Zpočátku jich bylo jen osm a rekrutovali se z řad chovatelů čistokrevných koček a majitelů jiných útulků.

„Psali nám, píšou na živnostenský úřad. Také chodí udání na,kávéesku‘ (krajská veterinární správa, pozn. red.). Dokonce bych řekla, že je možné, že nějaký aktivista napsal i na policii. Ale my o ničem nevíme, nikdo nás nekontaktoval,“ popisuje Grigerková.

Dárci dostávali vynadáno. Proto už účet není transparentní

„Tento případ skutečně prověřujeme, ale nebudeme v této fázi poskytovat žádné informace,“ potvrdila policejní mluvčí Jana Kroutilová. Někteří odpůrci vyčítali útulku i netransparentní hospodaření a poukazovali na to, že několikrát změnil číslo účtu.

„Když se sdružení, pod které jsme spadali, rozdělilo na dvě, musely se měnit účty. Původně byly dokonce transparentní, ale kdosi začal obepisovat všechny dárce a posílat jim negativní komentáře, které se na nás na internetu objevily. Z toho důvodu jsou netransparentní,“ říká Grigerková.

Útulku se peníze hodí stále. Například na lékařský pokoj pro kočky. „Je rozdělaný, rádi bychom ho co nejdříve dokončili,“ uvedla Grigerková.

Z příspěvků si provozovatelka koupila mobil, pračky i notebook

Z příspěvků se koupil mimo jiné i notebook. „Máma ho potřebuje kvůli stránkám útulku a na internet. Pořídila telefon za třináct set. Lidé nám vyčítají i dvě kupované pračky a sušičky, ty však jedou desetkrát denně, jsou třeba,“ hájí se Grigerková.

Podle starosty Polné Jindřicha Skočdopole jsou na útulek od začátku rozporuplné názory, ale na radnici žádné stížnosti nepřišly. „Dříve bylo víc příznivců, nyní je to tak padesát na padesát,“ dodává.

Kvůli negativním komentářům prý na skrýšovské kočky přispívá méně lidí. „Máme zase víc návštěv, lidé se k nám jezdí přesvědčit na vlastní oči. Často si odvezou kočičku. Od 8. prosince jich do nového domova odjelo 48,“ pochvaluje si dcera provozovatelky.

Brod raději posílá kočky do Kutné Hory a čeká na Mikeše

Útulek dříve spadal pod občanské sdružení Dobré ruce ve Zlíně, které provozuje kočičí azyl i na Moravě. „V obou útulcích přibývalo koček a vzdálenost mezi Zlínem a Skrýšovem začala být problém. Proto obě zařízení fungují nyní samostatně,“ říká vedoucí Dobrých rukou Eva Janišková.

Město Havlíčkův Brod mělo se zlínským sdružením smlouvu o umísťování nalezených koček. Ta však byla k 12. lednu zrušena. „Paní Janišková nám sdělila, že už útulek ve Skrýšově pod ni nespadá a že pro nalezená zvířata do Brodu jezdit nemohou. Smlouvu jsme proto ukončili dohodou,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta Čeněk Jůzl.

Jak dodal, smlouvu s „novým“ skrýšovským útulkem město neuzavíralo a uzavírat ani nehodlá. „Máme informace od lidí, kteří tam zvířata dali. Provozovatelka si údajně vzala peníze, ale kočka se jim po pár dnech sama vrátila,“ řekl Jůzl.

Brod se proto na přechodnou dobu domluvil s útulkem v Kutné Hoře a čeká, že místní spolek Mikeš zřídí útulek přímo ve městě.

,