Největší hvězdou Podzimního knižního veletrhu bude Robert Fulghum.

Největší hvězdou Podzimního knižního veletrhu bude Robert Fulghum. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Knižní veletrh v Brodě láká na slavné autory. Přijede Fulghum i Svěrák

  • 2
Robert Fulghum, Zdeněk Svěrák či Jiří Žáček. V havlíčkobrodském kulturním domě Ostrov se letos chystá už 21. ročník Podzimního knižního veletrhu. Pořadatelé přivítají první návštěvníky již pátek dopoledne. Bude na ně čekat přes 160 vystavovatelů a desítky spisovatelů.

Vrchol kulturní sezony. Tak mnozí nazývají Podzimní knižní veletrh, který se v pátek a v sobotu uskuteční v Havlíčkově Brodě. Na dvoudenní veletrh zavítá podle odhadů Během dvoudenního veletrhu do něho zavítá podle odhadů přes patnáct tisíc lidí.

Podzimní knižní veletrh

To nejpodstatnější se odehraje v kulturním domě Ostrov. Kvůli spisovateli Robertu Fulghumovi bude výjimečně otevřen už v pátek v 10 hodin dopoledne. 

Kompletní program a další informace o veletrhu najdete na zde.

Letošní veletrh čtenářům zprostředkuje setkání s více s řadou předních českých literátů včetně Petry Soukupové, Jana Těsnohlídka mladšího, Ivana Klímy, Jiřího Žáčka, Zdeňka Svěráka či překladatele Martina Hilského a mnoha dalších. Na Vysočinu navíc míří také přední rakouská bohemistka Christa Rothmeierová či americký spisovatel, filozof a malíř Robert Fulghum.

Kromě prezentací knižních titulů na návštěvníky čekají také autorská čtení, autorský prodej knih, besedy, autogramiády a přednášky. Své autory přiveze každé významnější nakladatelství.

Poprvé více mezinárodní

Letos poprvé bude mít významnější roli mezinárodní účast. "Nemáme ambice stát se mezinárodním veletrhem. Ale zahraniční autory a hlavně překladatele představit chceme," uvedla ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová.

Nadnárodní význam dá veletrhu spolupráce s českou pobočkou PEN klubu. Ten v průběhu veletrhu uspořádá vlastní festival, na němž představí méně známé evropské autory. "Doprovodný program byl součástí veletrhu vždy, ale tentokrát poprvé se koná i samotný festival. Uvidíme, jaký bude zájem návštěvníků," dodala Hejkalová.

Součástí bude například čtení ze srbského kontroverzního románu o válce v Kosovu Svár od Saši Stojanoviče, Erika Bezdíčková pak bude podepisovat knihu Moje dlouhé mlčení o autorčině dětství, které částečně prožila v Osvětimi. Besedovat se bude i o životě a svobodě spisovatelů v Bělorusku.

Novinkou je seminář pro zahraniční bohemisty, kterého se zúčastní tři desítky překladatelů české literatury z Británie, Finska, Rakouska, Rumunska či Ruska. "My všichni zúčastnění jsme sami autoři, takže navázání osobního kontaktu s překladateli je velmi důležité," okomentoval novinku předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček.

Sobotní dopoledne věnují Borovskému

Pořadatelé počítali také s malými čtenáři, pro které připravili pásmo her a soutěží. Zkrátka nepřijdou ani milovníci astronomie. Mohou navštívit předání Ceny Litera Astronomica. Již podruhé si ji odnese astronom Josip Kleczek. Laureát bude mít i přednášku, na níž nechá výběr tématu na samotných návštěvnících. Organizátoři chystají také pozorování oblohy před kulturním domem i na náměstí.

Letošní knižní veletrh je spojen s osobou Karla Havlíčka Borovského. Nejvýznamnější Broďák slaví tři kulatá výročí. Bude mu věnováno sobotní dopoledne ve velkém zasedacím sále radnice. Součástí veletrhu bude i otevření jeho nové expozice v Muzeu Vysočiny.

A tam se odehraje i další související akce. Díky veletrhu se podařilo muzeu získat do 30. října faksimile rukopisů královny Elišky Rejčky ze 14. století. Loni byly vytvořeny dvě makety dokumentů, které dala zhotovit královna Eliška Rejčka pro ženský cisterciácký klášter na Starém Brně. "O jejich vystavování je velký zájem. V uplynulém roce byly vystavovány dvakrát v Praze, jednou v Ostravě a v Brně," uvedl ředitel muzea Jiří Jedlička.