Na voze strážníků je značka CH0 TEB0R.

Na voze strážníků je značka CH0 TEB0R. | foto: Městská policie Chotěboř

S prominentní značkou potkáte i auto úřadu. Někde zbyly, jinde je to záměr

  • 19
Na střeše majáky, na karoserii charakteristický polep. A přeci má to auto něco víc, než se dá u městské policie čekat. Na registrační značce je nápis CH0 TEB0R. Je to zřejmě jediná značka na přání v městských službách na Vysočině. Ale těch „kmotrovských“ mají města dost.

Nápad opatřit nové vozidlo městské policie v Chotěboři registrační značkou na přání, se urodil v hlavě starosty Tomáše Škaryda. „Nechtěli jsme, aby si tuto značku vybral někdo jiný, chtěli jsme ji vyloženě pro město,“ vysvětluje.

Proto jakmile radnice letos koupila první nové auto, ihned zažádala o značku, která by zároveň nesla název města. Nápis Chotěboř se vejde do maxima osmi znaků, místo písmene O se používá nula.

„Je náhoda, že tuto značku má zrovna auto městské policie. Její fabia byla prvním autem, které město od zavedení značek na přání pořizovalo. Samozřejmě, asi by se značka vyjímala lépe na vozech určených pro vedení, ale upřednostnili jsme rychlost, aby nám tento nápad někdo nevzal,“ dodává chotěbořský starosta.

S jakými SPZ také jezdí městská auta na Vysočině

Chotěboř – CH0 TEB0R, 4J2 4200, 3J8 8080
Třebíč – 4J0 4100
Žďár nad Sázavou – 5J1 0001, 5J1 0002, 5J1 9999, 5J2 0000, 3J6 0000
Pelhřimov – 3J3 4444, 4J5 7777, 5J4 8888

Pořízení registračních značek na přání stojí deset tisíc korun. Poplatek však zůstává městskému úřadu. Ten by tedy platil sám sobě, značku tak má zdarma.

Co na značku CH0 TEB0R říká opozice? Neprotestuje. „Je to dobře, že městská policie, potažmo město, takovou značku má. Vidím v tom reklamu i určitou prestiž. Tato značka náleží městu a nebylo by dobré, aby si ji nechal registrovat a jezdil s ní někdo jiný,“ uvedl zastupitel za KSČM Jindřich Pospíchal.

Podle odpovědí z dalších úřadů v kraji žádná jiná radnice značky na přání nevyužívá. Těsně za hranicemi kraje – v Dačicích – jezdí tamní starosta se značkou DAC ICE01.

A všechna služební vozidla radnice v Dačicích označila jednotně, na tabulkách je vždy název města a doplňující cifra. „Chceme zviditelnit Dačice a navíc tím vyjadřujeme hrdost na město,“ zdůvodnil již před časem starosta Karel Macků.

Také vozy jiných radnic na Vysočině si však lze snadno zapamatovat podle registračních značek. Mnohé z nich jsou totiž takzvaně kmotrovské. Týká se to hlavně Žďáru nad Sázavou a Pelhřimova.

„Kmotrem“ chce být málokdo

„O tyto značky v posledních letech opadl zájem, jsou totiž magnetem pro policii. Doslova nám na úřadě zbyly a ještě několik jich ve skladu máme. Proto jsme s nimi registrovali naše auta,“ tvrdí tajemník pelhřimovské radnice Jan Machyán.

Úředníci podle něj totiž i běžným řidičům dávají při registraci vozu vybrat z desítek značek série, kterou zrovna mají v kanceláři. „Kmotrovské“ však v Pelhřimově prý na odbyt příliš nejdou.

Ve Žďáře to vidí trochu jinak. „Je lepší je dát na naše auta, než aby se potají nekontrolovaně prodávaly. Máme to pod kontrolou,“ vyjádřil se tamní tajemník Jan Havlík.

V praxi to funguje tak, že když město chystá nákup nového vozu, úředníci na evidenci vozidel se to dozvědí a „kmotrovskou“ značku jednoduše dají stranou. Rezervují jí tak pro městský vůz, k běžným řidičům se vůbec nedostane.

„Je to jako v obchodě. Prodavači si také vezmou ty nejžlutější banány,“ bez okolků říká tajemník.

Hned několik aut s „kmotrovskými“ značkami pravidelně parkuje i před odborem dopravy městského úřadu v Havlíčkově Brodě v Pražské ulici. To ale nejsou městská vozidla. Podobně, jako prodavači banány, zabrali snadno zapamatovatelné značky přímo zaměstnanci úřadu.