Oba muži podle policie při návštěvě Polné podněcovali k nenávisti vůči Židům a hanobili je. K tomuto závěru dospěl znalec, odborník na extremismus.
„Závěry tohoto znaleckého posudku hovoří zcela jednoznačně. Míru společenské nebezpečnosti tohoto jednání musí zhodnotit orgány činné v trestním řízení,“ uvádí komisař ve svém usnesení.
Adamu B. Bartošovi a Ladislavu Zemánkovi hrozí až tříleté vězení. Během loňských Velikonoc oba navštívili hrob Anežky Hrůzové i místo, kde byla o Velikonocích roku 1899 zavražděna.
Cedule a židovská otázka
V Polné pak zanechali ceduli s fotografií zavražděné, k níž mimo jiné napsali: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“
Pod text se podepsali a fotky z místa činu v lese Březina zveřejnili na webu své strany.
Podle policie z toho jasně vyplývá jejich negativní postoj k Židům. Proto jsou obviněni za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny obyvatel. Dále pak za podněcování k nenávisti vůči skupině osob.
Adam B. Bartoš se k celé věci obsáhle vyjádřil už po návštěvě Polné, kdy na něj bylo podáno trestní oznámení.
„Chápu, že je celá věc pro Židy krajně nepříjemná, ale to není ani můj problém, ani problém Národní demokracie. Je to součást složité židovské otázky. Otázky, která dosud nebyla uspokojivě vyřešena,“ zopakoval na webových stránkách své strany.
Divadelní hra Ach ti Hilsnerové
Případ dávné vraždy o Velikonocích ale momentálně nezaměstnává jen justici, ale i umělce. Známý dramatik Arnošt Goldflam totiž o události svou novou hru - pro liberecké divadlo.
Tamní publikum ji zhlédne co nevidět. „V libereckém divadle jsme dosud žádnou hru Arnošta Goldflama nehráli. Když jsme s ním o uvedení některé jeho hry hovořili, překvapil nás námětem, který teprve zpracovává,“ uvedl mluvčí libereckého Divadla F. X. Šaldy Jakub Kabeš.
Hra Ach ti Hilsnerové bude mít světovou premiéru na konci dubna. Stejným tématem jako ona se zabývá také hvězdně obsazený televizní film Zločin v Polné, který bude mít v lednu předpremiéru v místním kině a o týden později pak v České televizi.
Anežku Hrůzovou zavraždili v roce 1899. Ze zločinu byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. Jak se však později ukázalo, neprávem. V té době ale případ rozvířil obrovskou vlnu nepřátelství vůči Židům. Zmiňované období historici nazývají hilsneriádou.
Historik: Je to nebezpečná provokacePolicie se rozhodla obvinit Adama B. Bartoše za jeho výroky v Polné. Zdálo by se, že je to standardní a dobrá zpráva o tom, že výroky „za hranicí“ nelze nechávat jen tak plynout veřejným prostorem. Na druhé straně může být v tomto uspokojení skryta i jistá skepse, že se jedná o záležitost, jejíž celkem jednoznačné odsouzení nikoho „nebolí“. doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph. D., historik (redakčně kráceno) |