Bismarck v Jihlavě promluvil z vlakového okénka salonního vozu k davům lidí.

Bismarck v Jihlavě promluvil z vlakového okénka salonního vozu k davům lidí. | foto: Archiv Viléma Wodáka

V Jihlavě před lety pobyl Otto von Bismarck, strávil v ní šest minut

  • 4
Na tu jihlavskou návštěvu už se po 120 letech zapomnělo. Badatel Vilém Wodák ale z prastarých novin vyčetl, že na dnešní hlavní nádraží přijel tehdy v červnu vlakem významný státník Otto von Bismarck. A celé město bylo na nohou.

Dosud se v knihách uvádělo, že v posledních dvaceti letech života Čechy už nenavštívil. Badatel Vilém Wodák ale v archivu zjistil, že byl ještě šest let před svou smrtí přímo na jihlavském nádraží. Promluvil tam z vlakového okénka k tisícům jásajících obyvatel.

Významný státník měl v roce 1892 už politickou kariéru za sebou a žil v ústraní. Lidé na něj ale nezapomněli, což tehdy v červnu dokázali.

Otto von Bismarck

Narodil se v roce 1815. Jeden z nejvýznamnějších politiků devatenáctého století a budovatel sjednoceného Německa.

V letech 1871 až 1890 byl prvním německým kancléřem. Díky neústupnému stylu politiky měl přezdívku Železný kancléř. Zemřel v roce 1898.

Bismarck se vydal vlakem z Berlína přes Jihlavu do Vídně na svatbu svého prvorozeného syna. "Na nádražích po cestě byl bouřlivě vítán tisícovkami nadšených lidí. Tisícihlavý dav na něj čekal i v Jihlavě, kam přijel rychlíkem v 18:15," říká Vilém Wodák.

Reportáž z příjezdu knížete Bismarcka našel v jihlavských německých novinách Mährischer Grenzbote, které vycházely v letech 1872 až 1945.

V davu čekajících byla i elita města. Nechyběl starosta Jihlavy Fritz Popelak či okresní hejtman Karl Molinek. Bismarck si na dnešním hlavním nádraží sám stáhl okénko salonního vozu a zamával zelenou čepicí. Dav Jihlavanů tleskal a hlasitě státníka zdravil. Kníže jim zvučným hlasem poděkoval a řekl, aby neočekávali politický proslov.

"Zeptal se například, jestli je Jihlava německé město a kolik má obyvatel. Dostalo se mu odpovědi, že zde žije 26 tisíc lidí a že jsou to samí dobří Němci. Bismarck byl touto odpovědí viditelně potěšen," zacitoval Vilém Wodák z dobové novinové reportáže. Jen pro srovnání, dnes má Jihlava kolem padesáti tisíc obyvatel.

Kytice letěla do hloučku dam

"Také se zeptal, jestli zemská českomoravská hranice leží v Německém Brodě, nebo v Jihlavě. Dostalo se mu odpovědi, že v Jihlavě. Navíc nedaleko nádraží. Na to Bismarck reagoval: Německý Brod je tedy ještě český! Přitom dal ve větě důraz na slovo německý," popsal badatel.

Bismarcka rovněž zajímalo, jestli je Jihlava vojenskou pevností. "V pevnosti totiž není příjemné bydlení a město se také nemůže rozšířit," dodal ke svému dotazu. A dozvěděl se, že město bylo hraniční pevností, ale už není.

Bismarck, zvaný železný kancléř, mluvil s Jihlavany asi šest minut. Pak na jeho příkaz vylétla z vlaku skvostně uvázaná kytice ke skupině přítomných dam, což vyvolalo další jásot. Poté vlak pokračoval přes Okříšky a Znojmo směrem na Vídeň.

Otto von Bismarck zemřel šest let poté. Syn, kterému jel tenkrát na svatbu, ho přežil jen o šest let. V Německu jsou dnes po Bismarckovi pojmenovány četné ulice a náměstí. Má tam i sochy.