Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou se schovává za hromady pokácených stromů.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou se schovává za hromady pokácených stromů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V zámeckých parcích se kácí staleté stromy. K zemi jich jdou stovky

  • 12
Až se budou letos turisté procházet parky u dvou nejkrásnějších vysočinských zámků, možná si toho všimnou. Ze zelených oáz mizí stovky stromů, mnohé pamatují ještě šlechtické rody. Po desítkách let v Telči i v Jaroměřicích nad Rokytnou výrazně prořezávají zeleň.

Velké fůry dřeva a pohyb lesní techniky v místech, kde jsou v sezoně cestičky vysypané pískem a nesmí se tam vjet na kole. Tak to teď vypadá v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou.

„U nás roste celkem 877 stromů, z nich jsme nechali pokácet 250, převážně listnáčů. To je třicet procent, nejvíc od dob založení zahrady hrabětem Janem Adamem Questenberkem. Některé stromy hraběte a první polovinu 18. století určitě pamatovaly,“ říká jaroměřický kastelán Radim Petr.

„Kácení bylo nutné a příprava na něj trvala několik let. Stromy, které musely k zemi, vytipoval na základě průzkumu dendrolog. Některé poničili vandalové, jiné poškodily občasné záplavy, které má na svědomí říčka Rokytná. Do parku chodí hodně lidí, nemohli jsme riskovat, že dojde ke zranění. Jako umírají lidé, umírají taky stromy,“ doplnil kastelán.

Pryč musí jít i prastarý obří jasan, napadla ho houba

Z jeho pohledu nejvýraznější kus, který padl, byl přes pět set let starý jasan ztepilý, jenž rostl ještě dávno před příchodem hraběte v místech, kde dnes bývají mobilní záchodky při Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského. Jasan měl obvod kmenu 481 centimetrů, průměr kmenu 153 centimetrů a výšku 30 metrů po snížení koruny, které se před časem dělalo.

„Bohužel tento strom, který si tykal s Questenberkem, napadl houbový škůdce rezavec štětinatý,“ dodal Radim Petr s tím, že do konce března bude komplet hotové kácení. Do konce června bude za každý odstraněný strom vysazen nový.

Kácelo se i v brtnickém zámeckém parku a stovka stromů padne do jara v parku u zámku v Telči. „Projekt revitalizace parku jsme měli připraven několik let. Cena zásahu je necelé dva miliony korun. Kácí se nemocné a suché stromy a nálety, řada stromů se prořezává či odlehčuje,“ řekl telčský kastelán Bohumil Norek.

Kácení tolika stromů u telčského zámku se místním nelíbí

Park je pro telčské obyvatele srdeční záležitost, kácení proto budí u místních diskuse. „Vyřezávají se zdravé stromy i keře, které nemohou nikoho ohrozit, myslím, že většina tam mohla zůstat. Zásahů je zbytečně moc,“ řekla čerstvá maminka Petra Mašátová, která do parku jezdí s kočárkem.

„Nemuselo se toho určitě kácet tolik,“ souhlasí také Zdeněk Tupý. „Nelíbí se mi, že se kácí i naprosto zdravé stromy,“ přidal Luboš Florian.

„Laik samozřejmě vidí rozsáhlý zásah, ale ty stromy nebyly roky udržovány. Jestli je strom perspektivní, nebo není, to rozezná jen odborník. Viděl jsem tady dva stromy padat a je to takový hukot, že nestačíte udělat krok,“ řekl Pavel Dvořák, jenž u zdi parku provozuje útulek pro zvířata.

Podle kastelána Norka je zásah citelný, ale nutný. „Odhaduji, že do parku se takto nesáhlo sedmdesát let. Rostly tam nově jen nálety, plánované výsadby se nedělaly,“ řekl. Kácí se olše, smrky, jilmy, lípy či stříbrné borovice. Všechny stromy zmizely z ostrůvku v Ulickém rybníku, nejvíce jich padlo v západním cípu parku.

Zámecký park v Telči je do poloviny března pro veřejnost uzavřen. Nyní je nejstarším stromem v parku torzo lípy o stáří asi 300 let.

,