Při stavbě softbalového stadionu před šesti lety TJ Jiskra udělala chybu, za kterou má zaplatit 27 milionů korun.

Při stavbě softbalového stadionu před šesti lety TJ Jiskra udělala chybu, za kterou má zaplatit 27 milionů korun. | foto: MF DNES

Jiskra má zaplatit 27 milionů. Buď jí to prominou, nebo může zaniknout

  • 1
Havlíčkobrodská tělovýchovná jednota Jiskra před šesti lety postavila softbalový stadion. Při výběrovém řízení ale udělala drobnou administrativní chybu, za kterou má nyní zaplatit 27 milionů korun. Zaplatit ale nechce, částka by pro ni byla likvidační.

Finanční úřad objevil šest let starou chybu v jednom z výběrových řízení. Při stavbě softbalového stadionu TJ Jiskra vyřadila z výběrového řízení firmy, které nesplnily zadávací podmínky. Už je ale nenahradila firmami dalšími, aby do konečné fáze vstupovalo alespoň deset uchazečů. I když si nikdo nestěžoval, úřady chybu odhalily.

Tělovýchovná jednota Jiskra

Jiskra sdružuje více než 1800 sportovců, zastřešuje 16 sportovních oddílů.

Vlastní například softbalový a fotbalový stadion, sportovní halu i venkovní areál s kurty na tenis a volejbal i házenkářská hřiště.

Členskou základnou i majetkem je největší tělovýchovnou organizací na Vysočině.

Na chybu Jiskru už tehdy upozornil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a vyměřil padesátitisícovou pokutu. A k události z roku 2005 se nyní vrátil i finanční úřad. Za pochybení požaduje vrácení celé dotace 13,5 milionu a k tomu vyměřil stejně vysoké penále. Takový trest by pro Jiskru byl likvidační. 27 milionů je její rozpočet téměř na tři roky. V krajním případě tak hrozí, že bude muset prodávat majetek a že téměř 1 900 sportovců přijde o zázemí.

"Rozhodli jsme se, že se proti takovému rozhodnutí odvolávat nebudeme. Tehdejší vedení tělovýchovné jednoty skutečně udělalo chybu a tím, že se neodvolalo proti pokutě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ji de facto přiznalo. S odvoláním bychom tak i podle právníků neměli příliš šancí," konstatoval předseda Jiskry Luděk Hlaváč. "Počkáme, až nám úřad penále vystaví a pak zažádáme o jeho prominutí. Předpokládám, že to bude tento týden," dodal.

Takový postup Jiskře na společném setkání poradil i havlíčkobrodský starosta Jan Tecl. I on si je vědom, že k chybě došlo. Sdružení by ji podle něho mělo přiznat. "A pak zažádat o prominutí. To jsem zástupcům Jiskry i doporučil," poznamenal. Více se město do celé záležitosti zatím zaplétat nechce.

Stavba byla zkolaudována a nikdo si nestěžoval

Naopak někteří sportovní činovníci chtěli podat odvolání. Pochybení podle nich nebylo nikterak závažné, navíc považují za nešťastné, že se úřady věnují záležitosti šest let staré. "Úřad tehdy soutěž nezrušil. A ta ani nebyla nikdy nikým zpochybněna," upozornil tajemník Jiskry Pavel Mazánek.

"Vše bylo řádně dostavěno, zkolaudováno, vše do dneška velice dobře slouží, nikomu nevznikla žádná škoda," odmítá trest i předseda Okresního sdružení sportů Oldřich Bína, pod nějž TJ Jiskra spadá. "Mám pocit, že náš stát si neporadí s firmami, které rozkrádají majetek ve velkém, a hojí se na malých sdruženích, kde je vše na dobrovolnících," doplnil.

Kdyby Jiskra neuspěla, mohlo by to pro ni znamenat po desítkách let i konec. Dát dohromady 27 milionů je nad její síly. "Nejspíš bychom museli vyhlásit úpadek, přišel by konkurzní správce a rozprodával by majetek," tuší předseda Jiskry Luděk Hlaváč.

Na posouzení žádosti o prominutí má generální finanční ředitelství několik měsíců. Po celou tu dobu bude Jiskra fungovat dál, jako by se nic nedělo. "Ze žádné soutěže se neodhlásíme, prakticky nic se nemění. Nějak reagovat budeme kdyžtak až po oznámení verdiktu," řekl Hlaváč.