Obyvatel Helenína František Svoboda ukazuje na snímku z dubna 2010 pole na okraji Jihlavy, kudy povede cyklostezka s chodníkem

Obyvatel Helenína František Svoboda ukazuje na snímku z dubna 2010 pole na okraji Jihlavy, kudy povede cyklostezka s chodníkem | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hazard na silnici končí. Helenín spojí s Jihlavou cyklostezka

  • 2
Okrajová čtvrť Jihlavy Helenín se v posledních letech rozrostla o několik nových ulic. A čtvrť čítající zhruba pět set obyvatel se nyní dočká i lepšího napojení na krajské město.

Helenín je sice od Jihlavy vzdálen jen necelý kilometr, je však napojen na frekventovanou silnici II. třídy vedoucí směrem na Brno. Z Helenína se lidé pěšky mohou do města dostat i lesní stezkou podél řeky Jihlavy, tato trasa je ale neúměrně delší, a tak chodci raději hazardují na frekventované výpadovce. Ta je navíc bez chodníku.

"Z Helenína hodně lidí chodí po frekventované výpadovce, jezdí tam i hodně cyklistů a z toho tam vznikají hodně nebezpečné situace," je si vědom jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Jihlavská radnice proto vyprojektovala chodník s cyklostezkou, který rozrůstající se okrajovou čtvrť s městem spojí. "Bude to propojka mezi novou zástavbou v lokalitě Na Člunku a v Heleníně. Ta bude dlouhá 550 metrů a široká tři metry," popsal projekt primátor Vymazal.

Obyvatelé Helenína záměr pochopitelně vítají. "Je to potřebné, už po tom voláme delší dobu. Autobusy MHD večer jedou třeba po hodině, spousta lidí proto do města chodí pěšky po krajnici, kde je to dost nebezpečné, provoz se na silnici poslední dobou velmi navýšil," potvrdil člen osadního výboru v Heleníně a zároveň opoziční zastupitel za KSČM Lubomír Drápela.

Stezka povede místy, kde už kdysi byla polní cesta. "Majetkoprávně bylo jednoduché ji na stejných místech obnovit," dodal primátor. Stezka pro pěší a cyklisty, která povede mezi poli, však bude bez osvětlení.

"Postupně dojde v této lokalitě k zástavbě a osvětlené ulice tam poté budou jinak vedené, nedalo se však s chodníkem a cyklostezkou čekat, než se postupně zástavba mezi městem a Helenínem propojí. Současný stav je natolik nebezpečný, že propojení je třeba udělat, byť zatím bez osvětlení," vysvětlil Vymazal.

Do Helenína míří i studenti střední uměleckoprůmyslové školy, v Heleníně je navíc i Domov mládeže. "I pro studenty to bude přínos, že budou moci do Helenína pěšky od trolejbusu z Březinek," dodal Drápela.

Radnice už vybrala i zhotovitele stavby. Ve výběrovém řízení uspěla akciová společnost Porr, která nabídla nejnižší cenu, a sice 1 652 000 korun bez daně. Projektovaná cena přitom byla původně mnohem vyšší - zastupitelé dokonce museli navýšit původní 1,5milionový rozpočet na stavbu o 2,5 milionu korun kvůli přeložce sítí.

Podle projektových cen se tak měla cena za chodník s cyklostezkou vyšplhat přes 4 miliony korun. "Ta cena nás tehdy zaskočila," přiznal už dříve primátor Vymazal k požadavku projektantů o navýšení rozpočtu stavby.

Půlkilometrový chodník s cyklostezkou by měl být dokončen do konce října letošního roku.