Děr od odražených puků bylo ve stropě „zimáčku“ nepočítaně.

Děr od odražených puků bylo ve stropě „zimáčku“ nepočítaně. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Strop zimního stadionu vypadá po dvou letech jako řešeto, město ho opraví

  • 4
Jihlavští zastupitelé vyčlenili na opravu prostříleného podhledu „zimáčku“ 700 tisíc korun. Po dvou letech od otevření jsou nad brankami díry po trefách hokejistů, z nichž čouhají kusy izolace, nad hlavami bruslařů vyčnívají i zaklíněné puky.

Po více než dvou letech od otevření vypadá jako řešeto. Strop „zimáčku“, jak se v Jihlavě přezdívá malé hokejové hale, je nad brankami od puků úplně prostřílený.

„Oprava se připravuje. Strop se opraví, potom se umístí textilie nebo sítě, které dalšímu poškození zabrání. Úprava bude provedena do konce srpna,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Střela na branku, puk naráží do břevna a odmrští se do stropu, kde udělá díru.

Zastupitelé uvolnili na opravu stropu a rozvěšení sítí 700 tisíc korun. Lidé z magistrátu předpokládají a doufají, že skutečné náklady budou nižší. To potvrdí či vyvrátí až výběrové řízení, které radnice dělá.

„Opravu zajistíme z prostředků města. Podle reálných nákladů pak projektant uhradí škodu ze svých peněz, respektive ze své pojistky,“ doplnil Radek Tulis.

Problém se stropem budí dojem, jako kdyby si projektant a stavitelé „zimáčku“ v Jihlavě neuvědomili, že se tam bude jednou hrát s opravdovými puky a hokejkami.

Počítali jsme spíše s bruslaři...

Podle Aleny Kottové, šéfky magistrátního odboru rozvoje města, navrhl projektant nevhodný materiál na strop v místech nad brankami.

Když hokejisté prudce vystřelí na branku a puk se odrazí vzhůru, znamená to nový otvor ve stropě. Až se prostřílené desky opraví, roztáhnou se pod nimi ochranné sítě, od nichž se budou puky odrážet.

O jihlavském „zimáčku“

  • Zastřešená hala začala vedle Horáckého zimního stadionu fungovat v březnu 2013.
  • Nové sportoviště vyšlo na 190 milionů korun, město na jeho výstavbu dostalo přes 176 milionů korun z fondů Evropské unie.
  • Pod novou ledovou plochou vzniklo parkoviště s 67 místy.
  • Hala slouží hlavně veřejnosti, školám, amatérským hokejovým týmům a krasobruslařkám.

Projekt byl vypracován kanceláří AS Project CZ, jejímž jednatelem je Vladimír Žák. Návrh stropního podhledu podle něj ovlivnilo několik okolností.

„S ohledem na možné zastínění bytů v Tyršově ulici bylo nutno dodržet nízkou hranu atiky střechy. Tato skutečnost se projevila v poměrně nízké výšce prostoru kluziště. To bylo nejzásadnější,“ popsal Vladimír Žák.

Navíc projektanti počítali s tím, že malá hala bude sloužit především k bruslení veřejnosti a nebude vyloženě hokejová.

„Druhým faktorem pro návrh použitých prvků podhledu byla nutnost zajistit kvalitní akustiku prostoru. V tomto případě platí, že čím lepší akustické vlastnosti má podhledová kazeta, tím více je zranitelná od odražených puků,“ uvedl Žák. Důležitý byl podle něj i požadavek na požární odolnost podhledu.

... a zranitelnost desek ukázala až praxe, tvrdí projektant

„Nepředpokládali jsme, že desky budou tak zranitelné. Až v praxi se ukázalo, že je odrážející se puky poškozují. Dopředu se nedá všechno tak přesně odhadnout,“ dodal.

Poškozené desky budou nahrazeny novými – stejnými, tak aby byla zajištěna celková akustika prostoru. Proti pukům budou nově chráněny sítí vyztuženou ocelovými lanky. Podobné sítě byly před časem osazeny na zimním stadionu v Ostravě, kde se hrály zápasy mistrovství světa.

Podle Vladimíra Žáka problém se stropem řeší i pojišťovna.