Aby mohl Zdeněk Kučírek (vpravo) kandidovat 7. a 8. října do Senátu, musí získat podporu od tisícovky lidí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pracoval jako zelinář i číšník. Teď chce důchodce z Jihlavy do Senátu

  • 1
S kandidaturou na Hrad to Zdeňku Kučírkovi před čtyřmi lety nevyšlo, s politikou ale nepraštil. Muž, který v minulosti pracoval třeba jako vrchní číšník, obsluha veřejných záchodků na autobusovém nádraží v Jihlavě nebo prodejce zeleniny na trhu, se zkusí letos na podzim prosadit v senátních volbách.

Na to, aby mohl kandidovat, však musí složit dvacetitisícovou kauci a také sebrat v okrsku tisícovku podpisů. O to se snažil i včera dopoledne před jihlavským Priorem.

„Vidíte, jak to jde? Získám tak jeden podpis na deset oslovených lidí,“ odhaduje Kučírek. „Začal jsem asi před deseti dny, moc to zatím nepřibývá. Podepsalo se asi 150 lidí,“ řekl. Dost úspěšný byl podle svých slov třeba na čarodějnickém reji, který se konal v centru Jihlavy o posledním víkendu.

„Hodně lidí se ale bojí dávat rodné číslo. Bojí se zneužití. Nebo se bohužel stane, že se mi podepíšou lidi a já až časem zjistím, že jsou třeba ze Želetavy. Ta už do našeho volebního okrsku nepatří, takže se podpis nebude počítat,“ poznamenal.

Proti „těžkým vahám“

Pokud bude moct do voleb jít, postaví se proti němu v bitvě o senátní křeslo za Jihlavsko, Telčsko a Dačicko těžké politické váhy – například jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD), bývalý hejtman a stávající senátor Miloš Vystrčil (ODS) nebo Milan Kolář, pořadatel kulturních akcí a nyní i náměstek primátora v krajském městě. Ten bude kandidovat za TOP 09 a Stranu zelených.

Zdeněk Kučírek se však takové konkurence nebojí. „Věřím, že se mi to s podpisy a následně i s volbami povede. Kamarádi mi pomáhají,“ doplnil šedesátiletý muž, který v Jihlavě v minulosti zakládal Stranu práce.

Ve volbách už kandidoval na hejtmana, primátora, poslance i europoslance.

„Většinou jdou proti mně do Senátu lidi, kteří už funkce mají a chtějí další. Proč může mít senátor třeba šest funkcí a brát za ně platy?“ kroutí hlavou Kučírek.

Chce kandidovat i proto, že člověk prý nemá být lhostejný k tomu, co se děje. „V této zemi třeba sbíráme víčka na pomoc postiženým dětem. A pak z veřejných peněz jdou velké částky na běžence. To se mi třeba nelíbí,“ uvedl.

Diskriminace kuřáků?

Další jeho kritika se týká například protikuřáckého zákona. „Je to diskriminace kuřáků,“ říká Kučírek k tomu, že má být zakázáno kouřit v restauracích, barech a podobných provozech. Sám si cigaretu rád zapálí.

Mezi podstatné body své kampaně řadí i to, že by Senát v Česku nejradši zrušil. „Vím, že to může vyznít proti mně. Ale mám takový názor, že ta instituce je zbytečná,“ vysvětlil pro MF DNES.

Zdeněk Kučírek šel do předčasného důchodu, pobírá teď přibližně sedm tisíc korun měsíčně. K tomu si přivydělává. „Pomáhám, kde se dá. Nyní pracuju jako ochranka,“ uvedl.

Co říká na to, jak se přidává důchodcům? „O těch letošních 40 korunách radši ani nemluvím. Důchodcům politici přidávají po desetikorunách, sami sobě po tisících. Je to nespravedlivé,“ pravil.

O místo v Senátu bude bojovat rovněž historik a náměstek ředitele Národního muzea Michal Stehlík, který je kandidátem KDU-ČSL. Hnutí ANO nasadilo do senátních voleb jihlavského ortopeda Zdeňka Faltuse. Kandidátkou KSČM je právnička Helena Vrzalová z Brtnice.