V kanceláři jihlavských ztrát a nálezů mají mobilní telefony, nalezené peněženky a peníze i řadu dalších věcí. Ilustrační snímek

V kanceláři jihlavských ztrát a nálezů mají mobilní telefony, nalezené peněženky a peníze i řadu dalších věcí. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Jihlavské ztráty a nálezy schraňují i dvoutisícikorunu. Nikomu nechybí

  • 0
Dětský samopal, kočárek, ale i dvoutisícová bankovka bez majitele leží v kanceláři ztrát a nálezů na jihlavské radnici. Ztratit se může také psí miláček. Starost o nalezené věci přitom může ročně vyjít i na statisíce korun.

O ztracenou dvoutisícovku se na radnici nikdo nepřihlásil dlouhé týdny. Poctivý nálezce ji našel na konci ledna v jihlavském City Parku. "Po uplynutí zákonné lhůty byla částka převedena do rozpočtu města," uvedla pracovnice správní agendy Marie Jírů.

Člověk, který by se o bankovku chtěl přihlásit, by musel dvoutisícovku přesně identifikovat. "Obávám se, že popis bankovky by v tomto případě nestačil. Chtěli bychom znát zřejmě i její identifikační číslo," doplnil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Běžně se naopak ve ztrátách a nálezech objevují mobilní telefony s provolaným kreditem, mp3-přehrávače nebo USB disky. Ztracených klíčů tolik není. "Našimi největšími zásobovateli jsou České dráhy nebo strážníci," uvedl Tulis.

Peněženka ve schránce důvěry

Nalezené věci na správní odbor magistrátu putují od nálezce, nebo anonymně přes schránku důvěry. "Ve schránce důvěry na Vrchlického ulici byla letos v dubnu nalezena černá peněženka a mobilní telefon," řekl Radek Tulis.

Občas jsou mezi nalezenými předměty i neobvyklé nebo rozměrné předměty: rozbitý květináč, vrtačka s rozbrušovačkou nebo geodetický přístroj.

"Stává se, že věci někdo vyhodí, kam nemá, a další je pak donese na magistrát jako nalezenou věc. Takhle se k nám dostávají třeba dětské kočárky nebo sady nádobí," naznačila Kateřina Škarková ze správního odboru jihlavského magistrátu.

Ztracené psy z Telče hledejte v Třebíči

O nalezenou věc se musí správní odbor na radnici postarat. Přitom se nerozlišuje, zda je věc živá nebo neživá. Například radnice v Telči se musí postarat o pět nalezených psů.

Mezi nimi je fenka dalmatina nebo amerického stafordšírského teriéra. "Zvířata čekají na své majitele ve psím útulku v Třebíči," řekl starosta Telče Roman Fabeš.

Až do doby, kdy si ztracenou věc vyzvedne majitel, musí náklady na péči o nalezené zvíře hradit obecní nebo městský úřad. "Péče o malého psa stojí padesátikorunu denně, u velkého psa 70 korun denně. Celkem za loňský rok to bylo přes 100 tisíc korun," konstatoval tajemník Městského úřadu v Telči Pavel Soukop.

Někdy příběhy o nalezených zvířatech končí šťastně - jako třeba u border teriéra, který se zaběhl v Myslibořicích. "Policie asi po dvou dnech zjistila majitele a pes se vrátil domů k majiteli," řekl starosta Myslibořic Milan Palát.

Třebíčský útulek se aktuálně stará o téměř dvacítku psů nalezených v různých obcích kraje Vysočina.