Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos.

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos. | foto: Energoklastr CTT Vysočina

V Jihlavě i v Telči zaměstnají vědce, pomáhat jim budou desítky lidí

  • 0
Na stavbě nového vědecko-technologického centra v jihlavské čtvrti Hruškové Dvory za téměř půl miliardy korun se co nevidět objeví první zemní stroje. Pobočka tohoto vědeckého centra by měla ovšem vzniknout i v telčské průmyslové zóně.

V průmyslové zóně šestitisícového města Telč se plánuje základna pro vědce, v níž mají zkoumat možnosti využití zemědělské produkce pro výrobu energií.

Toto zázemí má vzniknout jako odnož jihlavského vědecko-technologického parku. Tento téměř půlmiliardový projekt by se měl začít stavět už začátkem příštího roku.

Vědecká centra

Jihlava - dvě budovy s jedním nadzemním podlažím, 3 300 m2 laboratoří, kanceláří a souvisejícího zázemí, centrum postupně pojme 50 až 100 vědců

Telč - zkušební bioplynová stanice a odborné laboratoře. Ve městě už se staví vědecké centrum Akademie věd ČR s klimatickým tunelem, tam by měla čtyřicítka odborníků začít pracovat nejpozději od roku 2013.

V Telči by vybudování vědeckého centra mělo vyjít zhruba na 200 milionů korun. "Požádali nás, abychom deklarovali zájem o umístění tohoto centra v Telči," potvrdil starosta Telče Roman Fabeš.

Technologické centrum v Telči by stálo na soukromých pozemcích v průmyslové zóně poblíž výpadové silnice na Třebíč. Práci by v něm našlo asi patnáct lidí.

"Nezaměstnanost na Telčsku je v dnešní době zhruba 14 procent, to znamená každé pracovní místo, které se vytvoří, je ku prospěchu," dodal starosta.

Na soukromých pozemcích v průmyslové zóně se plánují odborné laboratoře, experimentální bioplynová stanice a také podnikatelský inkubátor pro začínající firmy. Ten by podle starosty měl pomoci "rozpohybovat" dění v tamní průmyslové zóně.

Investor má ještě pro zastupitele vypracovat studii průmyslové zóny.

Na dvousetmilionovou investici chce Energoklastr, tedy uskupení vysokoškolských institucí a firem, které za projektem stojí, sehnat evropskou dotaci, podobně jako na jihlavský projekt. U toho z rozpočtu přesahujícího 470 milionů přispěje 296 miliony korun Evropská unie.

Výzkumný areál je v Jihlavě plánovaný poblíž areálu Moravských kováren. V Jihlavě je "mateřský" projekt vědeckého centra dál než v Telči. Již je vydané stavební povolení. Možná ještě do konce roku by se mohlo kopnout do země.

V Jihlavě se brzy začne stavět

Stavět by se mělo začít už na přelomu roku. "V prosinci nebo v lednu bude předáno staveniště, kdy stavba začne, záleží především na počasí," oznámil Josef Komárek, místopředseda představenstva Energoklastru.

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos.

Ve dvou budovách s jedním nadzemním podlažím bude 3 300 metrů čtverečních laboratoří určených pro výzkum obnovitelných zdrojů, kanceláří a zázemí.

Na projektu vědecko-technologického centra spolupracuje už nyní několik vysokých škol, zejména pražské ČVUT a také brněnská Mendelova univerzita.

V Telči už nyní s podporou Unie vzniká vědecké centrum za 238 milionů korun. Místo v něm najde na čtyřicet odborníků. Pracoviště Akademie věd ČR by mělo fungovat nejpozději od roku 2013. Zkoumat bude vliv počasí na stavební materiály, proto bude obsahovat i klimatický tunel.