V jihlavském muzeu Vysočiny začala výstava věnovaná hokejové Dukle

V jihlavském muzeu Vysočiny začala výstava věnovaná hokejové Dukle | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Jihlavské muzeum ukazuje poháry i historickou vuvuzelu

  • 0
Více než padesátiletou historii hokejového klubu z Vysočiny mapuje výstava s názvem Ta jihlavská, naše Dukla. Návštěvníci jihlavského Muzea Vysočiny si Duklu na ledě i mimo něj připomenou na dobových fotografiích, novinových článcích, medailemi, dresy i výstrojí a dalšími předměty.

"Nejcennější jsou asi poháry, mně osobně ale zaujala část expozice, která se věnuje kronikám hráčů a klubu. Tam je vidět, že hráči tím hokejem opravdu žili. Kroniky jsou ze soukromých sbírek," uvedl kurátor výstavy Martin Kos.

Na čtvrteční vernisáž výstavy přišlo několik legend jihlavské Dukly. Z Prahy přijel Jan Klapáč, historicky nejlepší střelec jihlavského klubu. "Jihlava si takovou výstavu zaslouží. Vzpomínám, jak lidé drželi pohromadě s hokejisty. Když se oživí počátky hokeje ve městě, může to být pozitivní příklad a vzor i pro mládež, to vždy vítám," řekl v muzeu Klapáč.

V jihlavském muzeu Vysočiny začala výstava věnovaná hokejové Dukle (legendární útočník Jan Klapáč)

"Výstava je unikátním projektem, který shromažďuje veškeré informace a materiály, jenž jsou spojeny s nejúspěšnějším hokejovým klubem československé historie. Návštěvníci se mohou těšit například na poháry, plakety, medaile, originální dresy a části výstroje významných hráčů Dukly Jihlava," uvedla mluvčí Muzea Vysočiny v Jihlavě Eva Koišová.

Ve vitrínách nebo ve výstavních prostorách jsou k vidění také hokejky, vlaječky, dobové fotografie, odznaky, vstupenky, programy k utkání nebo video-nahrávky z historických zápasů. "Starší návštěvníci jistě rádi zavzpomínají na napínavá utkání jejich oblíbeného týmu, ti mladší se seznámí se zajímavou historií hokeje v Jihlavě," předpokládá Koišová.

V jihlavském muzeu Vysočiny začala výstava věnovaná hokejové DukleV jihlavském muzeu Vysočiny začala výstava věnovaná hokejové Dukle

Zřejmě nejcennějším exponátem je pohár, který až do rozpadu Československa získával vítěz tehdejší první hokejové ligy. Dukla je jeho dvanáctinásobným držitelem. V držení ho má nyní Sparta Praha, která byla posledním vítězem.

Houkačky se na Dukle objevily léta před vuvuzely

"Ve vitrínách jsou i stopky a píšťalka používané trenérem Jaroslavem Pittnerem," doplnil bývalý hráč a jednatel současné Dukly Bedřich Ščerban.

Organizátoři výstavy si cení i historických houkaček, které na hokej nosila jedna z velkých fanynek Dukly, paní Kučerová. "Všichni jí říkali bába Kučerová. Chodila mnoho let na každý zápas Dukly, vždy na jedno místo," řekl Ščerban.

Historik Muzea Vysočiny Martin Kos s historickou vuvuzelou.

Houkačka s pronikavým zvukem, která se dřív používala jako klakson na motocyklech, pochází z roku 1963. "Na Horáckém zimním stadionu se tedy tyto nástroje používaly k povzbuzování dávno předtím, než se na fotbalovém šampionátu v Jihoafrické republice objevily dnes známé vuvuzely," poznamenal Bedřich Ščerban.

Muzeum Vysočiny je otevřené denně mimo pondělí od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00. Výstava připomínající historii slavného klubu potrvá až do 28. listopadu.