Jihlavské Alzheimercentrum plánuje dostavět další křídlo,v němž bude 60 nových...

Jihlavské Alzheimercentrum plánuje dostavět další křídlo,v němž bude 60 nových lůžek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Alzheimercentrum otevírá školku, vedle řeky přistaví další pavilon

  • 0
Alzheimer a jesle k sobě zdánlivě nepasují. Ve skutečnosti se ale spojit dají. Důkazem je jihlavské Alzheimercentrum, kde v červnu otevřou dětskou skupinu Ježeček. Bude to něco jako jesle spojené se školkou pro děti od jednoho do šesti let.

Novinka není určena jen pro rodiny zaměstnanců centra, přihlásit svoje děti tam mohou i ostatní rodiče. „Ve středu byla kolaudace. Budou tady dvě vychovatelky - chůvy,“ uvedl Lukáš Stárek, manažer Alzheimercentra.

Ježeček začne fungovat v ulici Romana Havelky 12. června, nezavře se ani o letních prázdninách. Stárek počítá s tím, že otevírací doba bude ve všední dny od půl sedmé ráno do půl šesté odpoledne. Čas se může změnit podle potřeb rodičů.

Kapacita skupiny je dvanáct dětí, o přesné výši měsíčního poplatku ještě není rozhodnuto. Neměl by ale podle Stárka přesáhnout částku dva a půl tisíce korun. Platit budou stejně zaměstnanci centra i rodiče zvenčí.

Provozovatelé získali na Ježečka evropskou dotaci. Její výše se bude odvíjet od počtu dětí ve skupině.

Drůbežářské závody, luxusní hotel a teď Alzheimercentrum

Školku tam potřebují, aby usnadnili život svým zaměstnancům. Momentálně jich hledají několik, a to sestry nebo třeba pomocného kuchaře. V jihlavském hotelovém komplexu, který patří do soukromé celorepublikové sítě, se starají o lidi s Alzheimerovou chorobou a ostatními typy demencí. V současnosti tam mají 85 lůžek a chystají přistavět další pavilon s šedesáti lůžky.

„Mají požadavek, že tam chtějí další budovu. Tak na tom začínáme dělat,“ uvedl majitel areálu Josef Pohanka. Nejprve před více než jedenácti lety vybudoval z někdejších Drůbežářských závodů čtyřhvězdičkový hotel. Z něj se později stalo Alzheimercentrum, které je u Pohanky v pronájmu.

Podobu plánované přístavby má na starosti architekt Jaroslav Huňáček. „Je to v přípravné fázi,“ sdělil.

Nová stavba bude podle něj směrem k řece. Ještě když tam byl hotel, plánovali na stejném místě nové sportovně-kulturní centrum. Na to už měli i stavební povolení.

„Teď se to předělává na doplnění lůžkové kapacity,“ doplnil Huňáček. Některé pokoje budou přizpůsobené tomu, aby v nich mohli žít třeba manželé.

Vezmou je? Náměstek hejtmana Franěk ještě neví

Alzheimercentrum zatím není zařazeno do oficiální krajské sítě pobytových zařízení pro seniory s demencí. „Teď si požádali o vstup do této sítě,“ potvrdil Pavel Franěk, náměstek hejtmana. Pokud by se tam podle něj dostali, podílel by se kraj na financování jejich služeb.

O všem teď bude rozhodovat vedení hejtmanství. Franěk ještě nechtěl říct, jestli on sám změnu podporuje. „Nechávám to otevřené, budeme se o tom ještě bavit,“ řekl.

Na Vysočině je nyní šestnáct domovů, kde pečují o seniory s demencí. Kapacita je 622 lůžek. Nejvíc jich je už dnes v jihlavském Alzheimercentru. Jen o něco méně, celkem sedmdesát, jich mají ve Ždírci na Jihlavsku.

„V posledních letech zájem o tato místa skutečně převyšuje nabídku. Kraj na tuto zkušenost reagoval schválením další kapacity v rozsahu 392 lůžek. Z nich některá jsou ve výstavbě a další ve fázi přípravy nebo zajišťování finančních zdrojů,“ sdělil Jiří Bína z krajského oddělení sociálních služeb.

Až budou všechna plánovaná lůžka připravena, tak na hejtmanství posoudí, jestli navýšený počet naplní poptávku. „V každém případě je schválené navýšení a předpoklad financování provozu nových lůžek velkým finančním závazkem pro kraj,“ doplnil Bína.

Soukromé Alzheimercentrum má další pobočky kupříkladu v Průhonicích, Zlíně, Českých Budějovicích či v slovenských Piešťanech.

Další se podle manažera Stárka staví na zelené louce v Plzni a Ostravě. Také rekonstruují pro svoje potřeby někdejší nemocnici v Zábřehu na Moravě a přistavují další část ve Zlíně, kde zvýší kapacitu asi o šedesát lůžek.

Přístavba v Jihlavě začne až někdy po roce 2018. V ulici Romana Havelky je nyní podle Stárka až devadesát procent pacientů z Vysočiny.

Demence je závažná mozková nemoc. V současnosti jí trpí čtvrtina lidí starších 85 let. Alzheimerova choroba se na tomto čísle podílí z šedesáti procent. Ve věku nad 65 let trpí touto nemocí každý dvacátý člověk.