Zoo v Jihlavě má první letošní antilopu nyalu. Narodila se u žiraf

  • 0
Jihlavská zoologická zahrada oslavuje první letošní mláďata. Pouhé tři dny je na světě malá samička antilopy nyaly nížinné. Narodila se v sobotu 14. ledna ve stáji uvnitř pavilonu žiraf. Čile se mají k světu i vydry malé. Zatím je ovšem spatřili pouze jejich rodiče.

Malá nyala zatím hlavně odpočívá ve slaměném pelíšku a pozoruje dění v okolí. Podniká však již i první nesmělé krůčky. „Čas od času zkouší následovat svoji matku jménem Triga, nebo otce Pembeho, případně některou z tet, nebo starších sourozenců,“ řekl Martin Maláč, tiskový mluvčí jihlavské zoologické zahrady.

Než ji uvidí návštěvníci zoo na vlastní oči, ještě si chvíli počkají. „Prozatím zůstane v teple stáje,“ dodal Maláč.

Nyalám se v jihlavské zoo daří. „Je to již čtvrté narozené mládě ve skupině, která se tak rozrostla na celkový počet osmi jedinců,“ poznamenal.

Nyala nížinná je středně velký druh jihoafrické antilopy. Obývá husté křoviny a řídké lesy. I díky tomu jde podle Maláče o poměrně klidná zvířata. „Samci jsou zbarveni tmavě s bělavými pruhy, mají nápadnou hřívu a mohutné rohy, samice jsou hnědé s bílým pruhováním. Nyaly žijí ve stádech o velikosti až 30 jedinců. Samice rodí po sedmiměsíční březosti většinou jedno mládě.“

Piští, kolik jich je, to se ale neví

Prvními narozenými mláďaty roku 2017 v jihlavské zoo se však pyšní jiný druh zvířete. Jedná se o vydry malé, kterým se potomci narodili již 4. ledna. Kromě rodičů je však zatím nikdo z chovatelů ani návštěvníků nespatřil.

„Vydří rodiče i zbytek zvířat ve skupině mláďata úzkostlivě a oddaně střeží uvnitř nory. Proto zatím netušíme, kolik vydřích mláďat se narodilo. Že jsou v pořádku, víme pouze podle pištění v porodním boxu a také podle zvýšeného apetitu dospělých vyder,“ řekl Maláč.

Vydra malá je nejmenším druhem vydry. Žije v celé jihovýchodní Asii včetně mnoha ostrovů. Preferuje převážně sladkovodní mokřiny či bažiny. Na rozdíl od české vydry říční žijí vydry malé v početných rodinných skupinách, které spolupracují i při lovu kořisti. Samice rodí po zhruba šedesáti dnech až šest nevyvinutých slepých mláďat.