Odpůrci spalovny v Jihlavě chtějí její stavbě zabránit referendem. Na snímku spalovna v pražských Malešicích

Odpůrci spalovny v Jihlavě chtějí její stavbě zabránit referendem. Na snímku spalovna v pražských Malešicích | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Místo referenda o spalovně chce radnice slyšet, jak naložit s odpadky

  • 4
Sdružení Společně pro Vysočinu sbírá podpisy pro vyhlášení referenda o spalovně v Jihlavě. Vedení radnice však namítá, že takové lidové hlasování je předčasné, a vyzvalo sdružení k předložení alternativ.

Sběr podpisů pro vyhlášení prvního jihlavského referenda v historii pokračuje.

Sdružení Společně pro Vysočinu chce lidovým hlasováním odmítnout a zabránit stavbě spalovny na území krajského města. Spalovně se jazykem odborníků říká zařízení pro energetické využití odpadu.

Vedení radnice referendum v tuto chvíli považuje za předčasné. "Referendum, kde jeho účastníci mají odpovídat na populisticky zjednodušené otázky, není cestou ke zlepšení životního prostředí, ani cestou k zachování či snížení poplatků za svoz a ukládání odpadu," argumentuje mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis a mluví také o mrhání penězi.

Uspořádání hlasování by podle vedení radnice přišlo asi na dva miliony korun z městské kasy. "Raději bychom takové peníze investovali třeba do podpory třídění a recyklace odpadu," namítla vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Sdružení pro Vysočinu oponuje. "Referendum nemá ze své podstaty přímo vyřešit problém nakládání s odpady. Jihlavané však mohou jeho prostřednictvím zavázat svou radnici k prosazování konkrétní strategie odpadového hospodářství," obhajuje aktivitu Matěj Man, předseda občanského sdružení Společně pro Vysočinu.

Pro vyhlášení referenda v Jihlavě je potřeba 4 200 podpisů, ty se začaly sbírat loni v listopadu a je jich zhruba tisíc. "Zahájení sběru podpisů pro referendum přimělo magistrát Jihlavy k větší informační otevřenosti," upozornil Man.

Referendum ano, ale později

Vedení města se podle primátora referendu nebrání, ale musí na něj teprve uzrát čas. "Obyvatelé města mají mít možnost rozhodnout, jak má město řešit odpady. V této chvíli zde ale nejsou žádné alternativy, které je možné veřejnosti předložit," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

"O konkrétních řešeních můžeme vést debatu poté, kdy bude na národní úrovni přijata odpadová legislativa a strategie v nakládání s odpady pro období 2015-2025," upřesnil Vymazal.

Aktivisté však nadále trvají na referendu a na maximalizaci recyklace odpadu bez spalovny.

Vedení radnice proto v tomto týdnu vyzvalo na společném setkání sdružení Společnost pro Vysočinu, aby vypracovalo vlastní koncepci, jak naložit s nerecyklovatelným odpadem.

Toho každý Jihlavan za rok vyprodukuje 200 kilogramů. Ročně se na skládku v Jihlavě-Henčově ukládá 30 tisíc tun odpadu, třetinu tvoří odpad z jihlavských domácností.

"Jsem rád, že naši výzvu přijali s tím, že tvorba jejich návrhu bude potřebovat čas a budou s tím spojené náklady," dodal primátor. Aktivisté by chtěli referendum spojit s termínem jarních evropských či podzimních komunálních voleb. To je ovšem podle radnice nereálné i z časového hlediska.

Radnice naopak letos chce v krajském městě začít recyklovat i bioodpad. A v plánu má i spuštění motivačního programu pro ty, co ve svých domácnostech třídí odpad.

"Během března budeme se Službami města Jihlavy zahajovat pilotní projekt třídění bioodpadu. Od roku 2016 má být svoz bioodpadu dostupný po celém městě," připomněl mluvčí radnice Radek Tulis. Letos se první nádoby na bioodpad objeví ve Zborné a Pávově.

Radnice také chystá motivační program pro třídění odpadu. "Chtěli bychom ho spustit od pololetí letošního roku. V nejbližších měsících, až bude dopracován, o něm řekneme více," dodala Katarína Ruschková. V plánu je navíc série besed s obyvateli města na téma likvidace a třídění odpadu. Jedna z nich bude již v dubnu.

"Chceme debatu vést seriózně, jsme také občané tohoto města a stejně jako komukoliv jinému nám záleží na tom, aby jsme i v problematice odpadového hospodářství minimalizovali škody vůči životnímu prostředí a také aby služba za likvidaci odpadů byla cenově co nejnižší," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

"Pokud je někdo odborník a chce se do problematiky zapojit, vážíme si toho a vítáme ho do týmu," dodal.