Zimáček má teď už strop chráněný sítěmi. S těmi původní projekt nepočítal. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Strop na zimním stadionu prostřílely puky, pojišťovna událost neuznala

  • 3
Hokejisté jsou v tom nevinně, přestože oni ty díry ve stropě udělali. Na radnici v Jihlavě dlouho tvrdili, že opravu nového „zimáčku“ zaplatí projektant, respektive pojišťovna. To už ale v tuto chvíli není vůbec jisté.

Případ rozstříleného stropu v malé hale jihlavského zimního stadionu se začíná komplikovat. Spor asi nakonec skončí u soudu.

Na první pohled to přitom vypadá, že je všechno v pořádku. Nová hala už nemá hlavně za brankami strop plný děr od puků. Vše je opraveno a zakryto sítěmi, aby nedošlo k dalšímu poškození. Radnice za to zaplatila 830 tisíc korun a peníze chce získat zpět od projektanta. To ale nebude tak snadné.

„Zimáček“, jak se v Jihlavě přezdívá malé hokejové hale, je otevřen necelé tři roky. Zprvu to vypadalo, jako kdyby si jeho stavitelé neuvědomili, že se tam skutečně bude hrát s opravdovými puky a hokejkami.

Nad brankami byl strop od střel hráčů samá díra, místy čouhaly kusy izolace. V některých otvorech zůstaly puky zaklíněné.

Téma znovu otevřel na posledním jednání jihlavského zastupitelstva opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO). Náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS) mu na to řekl, že to byla chyba projektanta a škoda se proto bude řešit na jeho straně.

Popelka se ale s náměstkovou odpovědí nespokojil. Podle jeho kusých informací prý byla pojistná událost nahlášena pozdě a zimáček byl navíc vyprojektován dle přání investora.

Pak na jednání zastupitelstva dostala slovo Alena Kottová, šéfka odboru rozvoje města. Ta vše upřesnila. „Máme písemné stanovisko od České pojišťovny, že pojistnou událost, kterou jsme uplatňovali u projektanta, neuznává. My budeme objednávat znalecký posudek na prokázání škody a budeme to řešit s projektantem prostřednictvím soudu,“ uvedla.

Projekt byl vypracován v pelhřimovské kanceláři AS Project CZ, jejímž jednatelem je Vladimír Žák. Ten se v úterý po dotazu redaktora MF DNES nechtěl k celé věci vyjadřovat. Již dříve však uvedl, že návrh stropu ovlivnilo několik okolností.

Strop nově chrání sítě

Nejzásadnější bylo, že s ohledem na možné zastínění bytů v protilehlé Tyršově ulici bylo nutné dodržet nízkou střechu novostavby. Proto není nad ledovou plochou tolik prostoru. Navíc projektanti počítali s tím, že malá hala bude sloužit především k bruslení veřejnosti a nebude vyloženě hokejová.

Materiál použitý na strop byl také vybrán z akustických důvodů. V tomto případě prý platí, že čím lepší akustické vlastnosti má podhledová kazeta, tím více je „zranitelná“ od odražených puků. Další okolností byl požadavek na požární odolnost konstrukce stropu.

„Nepředpokládali jsme, že desky budou tak zranitelné. V praxi se ukázalo, že je odrážející se puky poškozují. Dopředu se nedá všechno tak přesně odhadnout,“ uvedl projektant loni v červnu.

Při opravě byly děravé kusy stropu nahrazeny novými deskami. Z akustických důvodů se vybraly stejné jako ty předešlé. Strop nově chrání sítě vyztužené ocelovými lanky, od nichž se puky odrážejí.

Jihlavští zastupitelé původně vyčlenili na opravu prostříleného podhledu „zimáčku“ 700 tisíc korun, nakonec vše stálo ještě o 130 tisíc korun víc.

Zastřešená hala vedle Horáckého zimního stadionu začala fungovat v březnu roku 2013. Nové sportoviště vyšlo na 190 milionů korun, město na jeho výstavbu dostalo přes 176 milionů korun z fondů Evropské unie. Hala by měla sloužit hlavně veřejnosti, školám, amatérským hokejovým týmům a krasobruslařkám.

Pod novou ledovou plochou vzniklo parkoviště s 67 místy.