Jihlavští astronomové si pořídili nový dalekohled. | foto: www.jiast.cz

Nový dalekohled usnadní jihlavským astronomům sledování hvězdokup

  • 1
Pozorování oběma očima umožňuje dalekohled, který nově získali astronomové v Jihlavě. Odbornému oku se díky svým vlastnostem hodí především pro pozorování hvězdokup a mlhovin. Pohlédnout pomocí tohoto přístroje na hvězdy a planety však může prakticky kdokoli.

"Zájemcům bude přístroj k dispozici třeba při pravidelných astronomických pozorováních na Bráně Matky Boží, která probíhají každé pondělí po setmění," řekl předseda Jihlavské astronomické společnosti Miloš Podařil. 

V květnu začínají tato pozorování vždy ve 21 hodin.

Tělo astronomického binokuláru Omegon Giant 25x100 tvoří dvojice čočkových dalekohledů, každý s průměrem objektivu 100 milimetrů. Při základní konfiguraci přístroj zvětšuje pětadvacetkrát.

"Mezi hlavní přednosti tohoto dalekohledu patří velmi široké zorné pole a jeho vysoká světelnost, což jsou podstatné parametry pro pozorování rozsáhlých mlhovin a hvězdokup," sdělil Podařil.

Hvězdárna ve městě chybí

"Výhodou je i vysoká mobilnost přístroje," dodal zástupce Jihlavské astronomické společnosti. Ta bude nový binokulár využívat i pro výjezdová pozorování mimo město. "A vezmeme ho s sebou i na letní dětské tábory, které pořádáme, i na další akce," uvedl Podařil.

Do arzenálu dalekohledů v Jihlavě jinak patří velký digitálně naváděný dalekohled Schmidt-Cassegrain s průměrem objektivu 300 milimetrů a také starší zrcadlový dalekohled s průměrem 250 milimetrů.

Hvězdárna v Jihlavě není. Měla vyrůst v lokalitě Vysoká, z tohoto záměru ale sešlo. Ani plány na vybudování hvězdárny přímo ve městě, v nové multifunkční budově kraje v Žižkově ulici, zatím nedošlo. "Pevné astronomické stanoviště v Jihlavě citelně schází," potvrdil Miloš Podařil.