Jihlavané umístili do mapy, kterou vystavuje na horním Masarykově náměstí hnutí...

Jihlavané umístili do mapy, kterou vystavuje na horním Masarykově náměstí hnutí Fórum Jihlava. | foto: Fórum Jihlava

V Jihlavě lidé značí do mapy své pocity, v Třebíči zase klientelismus

  • 3
Ve dvou největších městech v Kraji Vysočina vznikly zajímavé mapy. V Jihlavě lidé označují barevnými puntíky místa, kde je například nebezpečno nebo neútulno. V Třebíči zase mají mapu údajného klientelismu.

Téměř šest stovek barevných puntíků už Jihlavané umístili do mapy, kterou vystavuje na horním Masarykově náměstí hnutí Fórum Jihlava.

Světle modrý puntík například znamená zanedbané prostředí, tmavě modrý zase neklid, nebezpečí. A naopak červenou barvou lidé mohou označit lokality, kde je jim příjemně.

„Mně na mapě asi nejvíce překvapuje fakt, že vnímáme Masarykovo náměstí jako nejnebezpečnější místo v Jihlavě. Je to smutné a já osobně si myslím, že jde spíše o pocit lidí, než že by to skutečně byla realita, která souvisí třeba s počtem spáchaných trestných činů,“ uvedla za Fórum Jihlava architektka Lenka Tomášová.

Mnoho modrých bodů. I na autobusovém nádraží

„Na mapě je ve spojení s náměstím strašně moc tmavě modrých puntíků, které označují neklid a nebezpečí,“ doplnila Tomášová.

Na co upozorňuje mapa v Jihlavě

Lidé například označili tato místa se špatnou dopravní situací: dolní část Masarykova náměstí, křižovatky u City Parku a u pumpy Tank ONO a ulice kolem náměstí. Zanedbané prostředí, neklid a nebezpečí si spojují s náměstím, nádražími a se severní částí areálu bývalé nemocnice. Krásně je lidem v zoo, líbí se jim také v lesoparku Heulos, na Sasově a Staré plovárně.

Také stav na autobusovém nádraží v Jihlavě není podle pocitové mapy žádná sláva. Nádraží patří společnosti ICOM transport.

Jako zanedbané či nebezpečné je Jihlavany vnímáno také městské vlakové nádraží či okolí nákupních center na Březinkách. Lidé také hodně upozorňují na problémy v dopravě. Na druhou stranu dobré pocity jsou spojované třeba se zoo a lokalitami Skalka, Heulos a Stará plovárna.

Puntíky na mapě bude hnutí sbírat ještě tento týden. Bez ohledu na to, zda se jeho členové dostanou do zastupitelstva či nikoli, předají mapu radnici.

„Mně se myšlenka pocitové mapy líbí. Teď je potřeba informace z ní uchopit, říci, co bude následovat, pracovat s tím dál. Jen nalepit puntíky někdy nestačí,“ uvedl vedoucí úřadu územního plánování na jihlavské radnici Tomáš Lakomý.

V Třebíči mají mapu klientelismu

Taky v Třebíči se před volbami objevila mapa, nad kterou mohou voliči diskutovat. Na webu znázorňuje místa údajného klientelismu a nesmyslných zakázek ve městě.

K takovému prvku předvolební kampaně sáhli nejhlasitější třebíčští „opozičníci“ - občanská iniciativa pod hlavičkou Starostů a nezávislých, která si říká Třebíč Občanům!. Jejím lídrem je zastupitel Jaromír Barák.

Mapa obsahuje devět bodů. Po rozkliknutí se čtenáři postupně otevírají vysvětlivky ke kritizovaným místům. Tři jsou v bývalé borovinské fabrice na boty Bopo, kde město a soukromí investoři rekonstruují areál na plnohodnotnou čtvrť.

„Barákovci“ například poukazují na tamní málo využívaný kruhový objezd, který stál 21 milionů. I na Dům dětí a mládeže, který teď vzniká v bývalé mazutové kotelně a čističce.

Tečky v logu, Atom i vytápění

„A na vytápění městských budov v Třebíči má monopol soukromá firma. Radnice na ni bez výběrového řízení napojuje jednu budovu po druhé,“ bere si opozice na mušku další věc.

Upozorňuje i na pět příliš drahých teček v omlazeném logu města Třebíče. Firma, která zakázku získala bez výběrového řízení, si naúčtovala 195 tisíc korun. Dalším trnem v oku je například způsob přestavby křižovatky u hotelu Atom.

A co na předvolební mapu říkají starosta Pavel Heřman (Volba Tr) a místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč)? Heřman sdělil, že aktivity Baráka jsou tak vyhraněné, protože se pohybuje v rovině osobního sporu se starostou.

„To jsou nahromaděné osobní věci mezi námi dvěma, každý to řeší, jak umí. Podle pana Baráka se udělalo špatně úplně všechno, je to účelová negace. Ale já si myslím, že se nedá všechno házet do koše. Víc k tomu nemám co říct,“ podotkl stručně starosta.

Pacal řekl, že o mapě slyšel, ale nedíval se na ni. „Prakticky nevím, jak bych reagoval. My se ve své kampani zabýváme tím, co je pozitivní. A vůči nikomu se nevymezujeme,“ řekl.

Například po zmínce o drahém a nevyužívaném kruhovém objezdu a o tepelném monopolu soukromé společnosti Pacal reagoval: „Ale pro kruhový objezd kolega Barák v zastupitelstvu před lety hlasoval. A Třebíč má od roku 2002 schválenou energetickou koncepci, podle které jede a kterou jí všichni závidí, protože tu lidé platí druhé nejlevnější nebo možná nejlevnější teplo v republice.“

,