Pouliční prodejci mají v Jihlavě kvůli novému tržnímu řádu utrum. (Ilustrační snímek)

Pouliční prodejci mají v Jihlavě kvůli novému tržnímu řádu utrum. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Konec obtěžování pouličními prodavači. Jihlava jim vydala zákaz

  • 1
Obtěžování obyvatel i turistů v ulicích krajského města chtějí zabránit jihlavští radní. Schválili proto tržní řád, který má pomoci podomní i pouliční prodejce otravující lidi na pěších zónách i náměstích z Jihlavy "vystrkat".

Určitě je znáte. Mladíky v lakýrkách, košili a saku, vizáží připomínající čerstvé maturanty. V ruce ovšem svírají parfém nebo smlouvy na "výhodné" tarify energetických firem a operátorů. Tyto zaručeně nejvýhodnější nabídky pak na ulici neodbytně vnucují kolemjdoucím či dům od domu.

Takovým obchodním praktikám však v Jihlavě bude brzy konec.

Tržní řád

  • Zakazuje v Jihlavě podomní a pochůzkový prodej. Tržní řád začne platit od poloviny srpna.
  • Vymezuje lokality na území města, kde je možné prodávat. Podmínky tržního řádu se nevztahují na provoz předzahrádek u restaurací, na prodej při jarmarcích, farmářských, vánočních a velikonočních trzích a při sportovních a kulturních akcích.
  • Zákaz neplatí pro veřejné sbírky probíhající podle zákona.

Tržní řád má pouliční a podomní prodej z krajského města vymýtit. "Pouliční a podomní prodej je gró celého tržního řádu, ve kterém je zakázán," potvrdil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. Nový řád začne platit v polovině srpna.

"Museli jsme zároveň vytipovat i lokality, kde lze poskytovat služby a prodávat mimo klasické provozovny," sdělila Irena Niklová, vedoucí živnostenského úřadu v Jihlavě.

Ve městě tak zůstanou tradiční místa, kde lze na ulici nakoupit třeba ovoce a zeleninu či květiny.

Trhů ani sbírek se řád nedotkne

Újmu by novým řádem neměly pocítit ani trhy na náměstí. Zákaz se nevztahuje ani na veřejné sbírky určené pro dobrou věc uspořádané podle zákona.

Jihlavská radnice k vymýcení pouličních prodejců přistoupila po stížnostech obyvatel. "V letních obdobích nebyl den, kdy někdo nevolal, že už nechce mít nabízenou voňavku či jakýkoliv servis na náměstí, když si jde jen koupit zmrzlinu," řekl tajemník jihlavského Magistrátu Lubomír Dohnal.

"Pouliční prodejci obtěžují. Ani si nepamatují, že někoho už zastavili. Jednou mi něco nabízeli třikrát, už je to hodně stresující," potvrdila v centru města Eva Andrýsková. "K nákupu radši volím kamenné obchody, je mi jedno, jestli pouliční prodej zakážou, ale těmto prodejcům nevěřím. Upřednostňuji kvalitu a známé značky," řekl zase v centru Jihlavy Petr Selke.

Negativní názor na pouliční prodej většinou pramení kromě obtěžování právě i ze špatné zkušenosti zákazníků. "Kdysi jsem se nechala nalákat na parfém a byla jsem nespokojená," řekla na jihlavské ulici Věra, která od té doby u pouličních prodejců nenakupuje.

Podobnou zkušenost má i Milena z Jihlavy. "Koupila jsem voňavku, která mě opravdu zklamala, a na ulici už nenakupuji," sdělila.

Příště volat strážníky

V případě obtěžování pouličním či podomním prodejcem v Jihlavě i po 15. srpnu doporučil tajemník radnice Dohnal volat strážníky. Za porušení zákazu hrozí podle Niklové firmám pokuta až 200 tisíc korun.

"S podomním prodejem je mnohokrát spojená i trestná činnost, kdy se prodejce snaží pod záminkou proniknout do bytu," dodal tajemník Dohnal.

V nejrůznějších formách s podomním a pouličním prodejem bojují i některá další města a obce na Vysočině. Tržní řád chce zavést také radnice ve Žďáře nad Sázavou. Už dříve podomní prodej zakázaly radnice v Pelhřimově, Havlíčkově Brodě či Bystřici nad Pernštejnem. Naopak Třebíč s podomními prodejci zásadní problém nemá.

"Podomní a pouliční nabízení služeb a drobného zboží nepovažuje radnice za ideální způsob oslovení zákazníků. Nicméně vyhlášku k jeho omezení město nepřipravuje," uvedl už dříve mluvčí Třebíče Ivan Přibík.